نفت / شناسه خبر: 27779 / تاریخ انتشار : 1398/11/20 12:30
|

تحریم ایران به ضرر سیاست ضد روسی آمریکا تمام شد/گرایش هند به روسیه برای خرید نفت

تحریم های نفتی ایران توسط آمریکا باعث شده هند به رغم خواست واشنگتن، روسیه را به عنوان منبع اصلی واردات نفت خود انتخاب کند.

نفتی ها /تحریم های نفتی ایران توسط آمریکا باعث شده هند به رغم خواست واشنگتن، روسیه را به عنوان منبع اصلی واردات نفت خود انتخاب کند.

افزایش فشار آمریکا بر ایران، از جمله تحریم هایی که صادرات نفت این کشور را هدف قرار داده، پیامدی غیر منتظره برای آمریکا داشت. هند برای متنوع کردن منابع عرضه انرژی خود، مسکو را به عنوان یک عرضه کننده مهم نفت جایگزین تهران کرده است.

 شرکت نفت هند به تازگی قراردادی با شرکت رزنفت روسیه برای عرضه ۲ میلیون تن نفت تا پایان ۲۰۲۰ امضا کرده است. این نشست در حاشیه بزرگترین نمایشگاه اسلحه هند که در حال حاضر در لکنو جریان دارد، برگزار شد.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند پس از دیدار با مدیرعامل رز نفت در دهلی نو گفت:« این تازه آغاز راه است».

 این قرارداد می‌تواند زمینه سازی برای همکاری بین هند و روسیه در زمینه امنیت انرژی باشد و احتمالا قرارداد های دیگری در راه است. هند سومین مصرف کننده و وارد کننده بزرگ نفت در جهان است که بیش از ۸۰ درصد نفت خام مورد نیاز خود را وارد می کند.

 آشفتگی های امنیتی در خاورمیانه بر تجارت انرژی تاثیر می گذارد

 ایران در ۲۰۱۸ بعد از عراق و عربستان، سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند بود. علاوه بر تحریم‌ها ، افزایش درگیری ها بین واشنگتن و تهران، صادرات نفت هر سه کشور را به هند به خطر انداخت.

هند مدت هاست به دنبال منابع دیگری خارج از خاورمیانه است تا جلوی خطرات ژئوپلیتیکی را بگیرد. واردات نفت هند از این منطقه در ۲۰۱۸ ، ۶۵ درصد کل واردات هند را تشکیل می داد ولی در ۲۰۱۹ به ۶۰ درصد رسید.

 تمایل به روسیه

  قرارداد شرکت نفت هند با رزنفت آخرین تحول در روند متنوع کردن منابع نفت هند به سمت روسیه است. پس از دیدار نخست وزیر هند از روسیه در سپتامبر ۲۰۱۹، شرکت های هندی قراردادهای بلند مدت انرژی با شرکای روسیه خود بستند.

 روابط استراتژیک هند با روسیه به زمان شوروی سابق بر می گردد ولی رابطه بین مسکو و دهلی نو در سال های اخیر زمینه های مختلفی از جمله انرژی، دفاعی و همکاری های اتمی و فضایی را شامل می شود. هند و روسیه همچنین متعهد شده‌اند تجارت دو جانبه خود را گسترش دهند و امیدوارند تا ۲۰۲۵ به ۳۰ میلیارد دلار تجارت سالانه دست یابند. این رقم در حال حاضر ۱۱ میلیارد دلار است.

در کل، اقدامات دولت ترامپ در ایران و تاثیر وسیع تر آن بر خلیج فارس باعث افزایش روابط هند و روسیه شده است یعنی چیزی که آمریکا اصلا به آن فکر نمی کرد.

تسنیم

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27779

کلیدواژه

تحریم

روسیه

هند

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها