نفت / شناسه خبر: 27561 / تاریخ انتشار : 1398/10/24 10:39
|

حق شکایت و طلب غرامت ایران از پاکستان در خط لوله صلح محفوظ است

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به گزارشd با عنوان "خطر حذف ایران از بازار گازی پاکستان در سایه غفلت وزارت نفت" توضیحاتی ارائه داده است.

نفتی ها /اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پاسخ به گزارشd با عنوان "خطر حذف ایران از بازار گازی پاکستان در سایه غفلت وزارت نفت" توضیحاتی ارائه داده است.

اداره کل روابط عمومی وزارت نفت با عنوان "خطر حذف ایران از بازار گازی پاکستان در سایه غفلت وزارت نفت" توضیحاتی ارائه داده که متن کامل آن به شرح زیر است:

« جمهوری اسلامی ایران هم اکنون با صادرات روزانه دست کم بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز، بزرگترین صادرکننده گاز از طریق خط لوله در منطقه خاورمیانه می‌باشد و در مورد چرایی اجرا نشدن صادرات گاز ایران به پاکستان قابل ذکر است، خط لوله هفتم سراسری در راستای محرومیت‌زدایی از مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور و همچنین تقویب مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور پاکستان و بر اساس اصول حسن همجواری از عسلویه تا ایرانشهر و سپس زاهدان با ظرفیت انتقال ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز راه‌اندازی شده است و هم‌اکنون در سرویس قرار دارد که از طریق این خط سراسری گازرسانی به سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

همچنین امتداد این خط لوله تا نقطه صفر مرزی در دستور کار بوده و طی مذاکرات طولانی به عمل آمده و با آماده شده طرف پاکستانی، کار صادرات گاز به این کشور بی‌درنگ آغاز خواهد شد، اما تاکنون طرف پاکستانی به‌رغم توافقات به عمل آمده حتی اقدام به ساخت یک متر خط لوله در کشور خود نکرده است. با توجه به صحبت‌های مقام‌های پاکستانی وجود تحریم‌های ایالات متحده آمریکا مهمترین مشکل پیش‌روی تکمیل پروژه خط لوله صادرات گاز به این کشور عنوان شده است.

بدیهی است با توجه به تعهد طرف پاکستانی مبنی بر مسئولیت داشتن برای ایجاد تاسیسات دریافت گاز در نقطه صفر مرزی، در صورت استنکاف از این موضوع و به نتیجه نرسیدن مذاکرات، حق شکایت و طلب غرامت برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ خواهد بود.

بر این اساس وزارت نفت در شرایط حساس کنونی و با وجود همه مشکلات و تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، با به کارگیری همه ظرفیت و توان خود به دنبال پیاده‌کردن سیاست‌های کلی نظام در بخش نفت و گاز و بخصوص صادرات گاز به پاکستان و سایر کشورهای متقاضی گاز ایران بوده و این مهم را در چارچوب ضوابط و با رعایت منافع ملی با جدیت پیگیری می‌نماید».

فارس

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27561

کلیدواژه

روابط عمومی

وزارت نفت

پاکستان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها