نفت / شناسه خبر: 27545 / تاریخ انتشار : 1398/10/22 15:00
|

کارشناسان:سهام آرامکو ریسکی است نخرید!

هیچ گاهکسی نمیتوانست تصورش راه هم بکند که مسئولین آرامکو برای فروش سهام این شرکت به دنبال سیاست‌های تشویقی برای جذب مشتری باشند.

نفتی ها /این  روزها و در بحبوحه افزایش بهای نفت بسیاری از  کشورهای صادر کننده نفت به دنبال راه حلی برای فروش نفت بیشتر خود هستند ؛شرکت آرامکوی عربستان اما به دنبال فروش سهام بیشتر از این شرکت است؛  در صورتی که قرار بود پس از انجام عرضه اولیه تا یک سال هیچ سهم بیشتری به بازار عرضه نکند.
آرامکو سال گذشته میلادی، شرایط  بحرانی اقتصادی سختی را پشت سر گذاشته است و طی هفته های گذشته نیز ارزش سهام ارامکو بیش از ۱۰ درصد کاهش داشته است.
حال این شرکت قصد دارد برای بازارگرمی و نشان دادن تقاضای بالا برای سهام  خود که استقبال چندانی نداشت، ۴۵۰ میلیون سهم دیگر از این شرکت نفت دولتی عربستان را در بورس عرضه کند.
گفتنی است این اقدام که به عنوان گزینه "گرین شو" یا کفش سبز در بورس و در زمان عرضه اولیه امکان انجام آن فراهم شده است به مقامات شرکت عرضه شده این امکان را می دهد تا با اعلام اینکه تقاضا برای سهم مذکور همچنان بالاست، درصد بیشتری از سهام شرکت را در عرضه اولیه ارائه دهند.
افزون بر این آمارها نشان می‌دهد،سهام آرامکو حدود ۴ روز پیش به کمترین میزان خود از زمان عرضه اولیه رسید و از بیشینه آن ۱۲ درصد سقوط داشت که دلیل آن افزایش تنش ها در خاورمیانه و علل الخصوص بین ایران و آمریکا به دلیل ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط ارتش تروریستی آمریکا بود.

اما در این میان، کارشناسان معتقدند یکی از  دلایل کاهش خرید سهام آرامکو ناامنی منطقه است، احتمال حملات پهپادها به تاسیسات پالایشگاهی آرامکو و تداوم بحران یمن ، تغییرات آب و هوایی - افزایش سهم انرژیهای تجدید پذیر در سبد انرژی کشورها - کاهش قیمت نفت در کنار توجه کشورها به استفاده از نوآوری و تکنوژیهای پیشرفته در صنعت انرژی و هم چنین نفت و گاز شل آمریکا از جمله مواردی هستند که می توانند در دراز مدت سودآوری عرضه سهام آرامکو را با تردید مواجه نمایند.

به همین خاطر، برخی مقامات غربی معقتدند که عربستان باید پیش از عرضه سهام آرامکو نسبت به اعتماد سازی در سطح جهانی اقدام نماید هرچند در سالهای اخیر مدیران این شرکت با تغییر استراتژی این شرکت و سرمایه گذاری بیشتر در صنایع بالا دستی از قبیل پتروشیمی و پالایشگاه که ارزش افزوده بیشتری دارشته باشد نکته ای که به نظر می‌ذسد دستاندرکاران ایرانی توجه چندانی به ان ندارند.


 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27545

کلیدواژه

ارامکو

آرامکو

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها