نفت / شناسه خبر: 27178 / تاریخ انتشار : 1398/9/10 14:33
|

حاشیه‌های نفت و انرژی/ از موج‌سواری انتخاباتی روی طرح بنزین تا ناپختگی برخی مشاورین وزیر نفت

دنیای نفت و انرژی همواره سرشار از حواشی و اتفاقات غیرمترقبه و داستان‌های مختلف است، که در این بخش به این حواشی خواهیم پرداخت.

نفتی ها /حاشیه اول این هفته نفتی ها را با پربازدید ترین خبر حوزه نفت آغاز میکنیم، یعنی خبر اسنیضاح دوباره وزیر نفت.
هفته گدشته وزیر نفت با حضور در مجلس،  پیرامون برخی از محور‌های طرح استیضاح توضیحاتی را ارائه کرد اما به دلیل زیاد بودن محور‌های استیضاح ، تصمیم‌گیری نهایی در این باره به جلسه بعدی کمیسیون موکول شد.
اما دراین میان یادداشت  کانال تلگرامی از  نفت چه خبرهم در نوع خود جالب بود.  
این کانال در ادامه توضیحات خبری خود درباره استیضاح زنگنه نوشت:شنیده‌های از نفت چه خبر حکایت دارد که اطرافیان جوان زنگنه در خصوص روز استیضاح به او توصیه می‌کنند که دفاع محکم و صریح نکند و با ادبیات محافطه کارانه در مجلس برخورد کند تا حساسیت ها بیشتر‌ نشود و استیضاح رای نیاورد.
این توصیه در حالی از سوی برخی نزدیکان وزیر نفت مطرح می‌شود که بسیاری از کارشناسان ‌‌سیاسی و‌ رسانه ای یکی از مزیت های زنگنه را گفتار استدلالی و روشن کننده او دانستند.
هر چند، استیضاح برای زنگنه واژه ای آشناست اما با توجه به جو مجلس که به نوعی می‌خواهد راس امور بودن خود را ثابت کند و میل به استیضاح یکی از وزرا را دارد، کار را در این نوبت برای زنگنه سخت کرده است. توصیه برخورد محافظه کارانه قطعا از ناپختگی سیاسی جوانان اطراف وزیر حکایت می کند.


حاشیه دوم این هفته هم پیرامون حواشی و شایعات بنزین و نرخ بنزین میچرخد.
روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران شایعه تک‌نرخی شدن بنزین را تکذیب کرد و  گفت: شایعات منتشر شده درباره احتمال تک‌نرخی شدن کذب است و هموطنان عزیز برای اطلاع صحیح از اخبار طرح مدیریت مصرف سوخت به سایت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به آدرس www.niopdc.ir مراجعه کنند./ایرنا


حاشیه سوم این هفته هم به خبر ورود سازمان بازرسی کل کشور به پرونده هلدینگ خلیج‌فارس، در نخستین مرحله از برخوردهای قانونی با تخلفات رخ داده در این شرکت، نامه برکناری مدیران و مشاوران بازنشسته هلدینگ خلیج‌فارس صادر شده است.
اصلی‌ترین چهره بازنشسته این شرکت، کسی نیست جز جعفر ربیعی که جدای از این ماجرا، باید پاسخگوی مسائل مالی و تجاری این شرکت نیز باشد. اشاره کرده بودیم ربیعی به‌‌زودی باید درباره مسائل بزرگی توضیح دهد و بر همین اساس، سازمان بازرسی کل کشور و یک نهاد امنیتی، بشدت پیگیر حواشی جاری هلدینگ هستند./میز نفت
از سویی دیگر اما روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز با انتشار جوابیه ای اعلام کرد که به دنبال انتشار شایعه‌ای در خصوص ارسال نامه‌ای از سوی سازمان بازرسی کل کشور به وزارت نفت در خصوص تغییرات مدیریتی در شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به اطلاع رسانه‌ها و افکار عمومی می رساند که اساسا چنین نامه‌ای از ‏سوی سازمان بازرسی کل کشور به وزارت نفت ارسال نشده است.

حاشیه آخر این هفته هم به یادداشتی با عنوان موج‌سواری انتخاباتی روی طرح بنزین در روزنامه ایران اختصاص یافته است.
در این یادداشت آمده است: این روزها اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین محملی شده است برای تسویه حساب‌های سیاسی که ریشه‌اش نه به دیروز و نه حتی به سال ۹۶ بلکه به سال ۱۳۹۲ برمی‌گردد. اما با وجود آنکه این طرح، ‌یک تصمیم ملی و مورد حمایت مقامات عالی کشور است،‌ کمتر از ۲۴ ساعت بعد از اجرایش، رقابتی در اعلام برائت از نقش ‌داشتن در اتخاذ این تصمیم بین شخصیت‌ها و دستگاه‌ها به راه افتاد و این مباحث، هنوز داغ است و بعید به نظر می‌رسد که به این زودی‌ها به خط پایان برسد. این در شرایطی اتفاق افتاده است که همگی بخوبی می‌دانند چه شرایط و عواملی باعث شد تا دولت به ناچار مجری طرحی باشد که آخرین گزینه‌اش در لیستی بود که برای تمشیت امور کشور در نظر گرفته شده بود. در واقع اگر آنان نیز در رأس قوه مجریه بودند، احتمال اینکه در سال  ۹۳-۹۴ مجبور به احیای طرح سهمیه‌بندی بنزین بشوند، خیلی بالاتر از این بود که در سال ۹۸ ناگزیر از اجرایش شوند. زیرا اگر در سال ۹۲ آنان به جای روحانی به پاستور می‌رفتند، بسیار بعید بود که روند قبلی سیاست خارجی تغییر کند بنابراین، قطعاً توافق برجام شکل نمی‌گرفت. مشکل فروش نفت که کاهش یافته، همچنان پابرجا است و این موضوع به خاطر آنکه بیانش از سوی مقامات ممکن بود باعث نگرانی مردم شود و مورد سوء استفاده دشمنان داخلی و خارجی قرار بگیرد، خیلی عجیب نبود که مکرراً و صراحتاً گفته نشود اما عجیب است که یک روز پس از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین و اعتراض برخی مردم، برخی شخصیت‌های سیاسی نیز، با علم به تمام مسائلی که وجود دارد، با معترضین همصدا شده و در بعضی موارد حتی از‌ آنان سبقت می‌گیرند!
 

لازم به ذکر است درج اخبار حواشی هفتگی حوزه نفت و انرژی در این بخش به منزله تایید آنها نیست و سایت تحلیلی خبری نفتی‌ها صرفا گردآورنده اخبار در این بخش خبری می‌باشد.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27178

کلیدواژه

مشاورین وزیر نفت

موج‌سواری انتخاباتی

گرانی بنزین

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها