نفت / شناسه خبر: 26966 / تاریخ انتشار : 1398/8/13 14:44
|

آرامکو بدون مشتری ماند؟

در پی حمله پهبادی اخیر به تاسیسات نفتی شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو)، تولید نفت عربستان سعودی شاهد کاهش ۵.۷ میلیون بشکه ای در روز بوده که معادل تقریبا ۵۰ درصد کل نفت تولیدی این کشور به ...

نفتی ها /در پی حمله پهبادی اخیر به تاسیسات نفتی شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو)، تولید نفت عربستان سعودی شاهد کاهش ۵.۷ میلیون بشکه ای در روز بوده که معادل تقریبا ۵۰ درصد کل نفت تولیدی این کشور به شمار می‌رفت.

این کاهش تولید، خسارت های زیادی را به عربستان سعودی و شرکت آرامکو به دنبال این رکود وزیان دور از  انتظار، چندی قبل سازمان بازار سرمایه عربستان سعودی طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با عرضه اولیه عمومی بخشی از سهام شرکت دولتی نفتی آرامکو موافقت کرده است.
در این اطلاعیه آمده بود که جهت آگاه ساختن سرمایه گذاران جدول مالی، گزارش مربوط به فعالیت‌ها و مدیریت این شرکت پیش از تاریخ آغاز عرضه منتشر خواهد شد.
 اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که فروش سهام آرامکو بخش مهمی از برنامه بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در چارچوب اهداف سال ۲۰۳۰ برای تنوع بخشی اقتصاد این کشور است بود ولی با مخالفان زیادی روبه‌رو بود که اکنون دیگر چاره ای به جز موافقت با فروش سهام این غول بزرگ نفتی عربستان نمی‌بینند که این خود جای تامل دارد.
از سوی دیگر باید گفت معضل جدید بعدی که عرب‌ها را درگیر کرده نبود مشتری برای آرامکو است؛طبق جدیدترین گزارش سرمایه‌گذاری جهان از سوی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، قیمت پایین نفت و عوامل سیاسی علاقه سرمایه‌گذاران برای عربستان را کاهش داده است.
اکنون آنچه عربستان سعودی برای نجات اقتصاد خود نیاز دارد افزایش سرمایه گذاری ورودی است، اما این در حالی است که سرمایه‌گذاران خارجی برخلاف خود عرب‌ها نمیتوانند به تولید نفت عربستان و موفقیت آرامکو دل خوش کنند و افزون بر این عربستان را ناقض حقوق بشر می‌دانند.
در پایان باید گفت، اگر چه ریاض می‌تواند اجلاس‌های سرمایه گذاری متعددی تشکیل دهد ولی بدون پیشرفت در تسهیل انجام تجارت در این اجلاس‌ها و بدون پایان دادن به نقض حقوق بشر، برای رسیدن به سرمایه گذاری وسیع و طولانی‌مدتی که نیاز دارد، بسیار تحت فشار خواهد بود. و نخواهد توانست در آن موفق باشد.

اختصاصی 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/26966

کلیدواژه

آرامکو

آرامکوی عربستان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها