نفت / شناسه خبر: 26796 / تاریخ انتشار : 1398/7/21 07:58
|

غفلت معاون نسبت به یک هشدار وزیر رقم خورد؟/ روخوانی محمدی از سطر به سطر آمار صنعت پتروشیمی

از سویی وزیرنفت به مدیران خویش نسبت به ارائه توضیحات کامل در خصوص میزان تولید و صادرات نفت و فرآورده های نفتی هشدار می‌دهد و از طرفی دیگر تنها چند روز پس از تاکید مجدد زنگنه، محمدی معاون وزیر...

نفتی ها /از سویی وزیرنفت به  مدیران خویش نسبت به  ارائه توضیحات کامل در خصوص میزان تولید و صادرات نفت و فرآورده های نفتی هشدار می‌دهد و از طرفی دیگر تنها چند روز پس از تاکید مجدد زنگنه، محمدی معاون وزیر در امور پتروشیمی پشت تریبون می‌رود و از جزئیات آماری صنعت پتروشیمی آنهم به طور مفصل و کامل سخن می‌گوید!
این درحالی است که به اذعان بسیاری از کارشناسان دلیل ارائه چنین آمار شفافی از سوی محمدی آنهم پس از آنکه زنگنه بارها بر عدم ارائه آمار شفاف از میزان تولید و صادرات محصولات بالاخص تحریم شده ها سخن به میان آورده است را تنها می‌توان در ۲ حالت بررسی کرد. بدبینانه آنکه محمدی از اجرای دستور وزیر نفت خودداری کرده و خوشبینانه ترین حالت آنکه آمار ارائه شده از سوی این معاون وزیر صحت ندارد و دشمنان نیز بهره چندانی از آن نخواهند برد!
هر چند که پیش از fichاین نیز مسوولان اتاق بازرگانی تهران نیز نسبت به ارائه آمارهای ضدو نقیض توسط محمدی هشدار داده بودند که پس از آن توسط همراهان محمدی تاکید شد که کارشناسان اتاق اشتباه کرده بودند. با اینحال در شرایط فعلی ارائه آمار دقیق تولید و صادرات نفت و البته محصولات پتروشیمی خطایی کوچک محسوب نمی‌شود چراکه ارائه آمار شفاف می‌تواند به پیروزی دشمنان و البته به خظر افتادن امنیت ملی منجر گردد!
دراین بین شاید بد نباشد گوشه اشاره ای به آمار ارائه شده از سوی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اختتامیه پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو داشت.
به گزارش نیپنا)پایگاه خبری رسمی شرکت ملی صنایع پتروشیمی) بهزاد محمدی معاون وزیرنفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اختتامیه پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو در مورد منابع مورد نیاز صنعت پتروشیمی و ارزش های خلق شده توسط آن درکشور گفت:
صنعت پتروشیمی با ظرفیت ۶۶ میلیون تن دارای آرمان هایی چون تولید محصول و ارز آوری در بخش صادرات است ودر نظام اقتصادی کشور به لحاظ ارز آوری بعد از صنعت نفت نقش اول را بر عهده دارد.
 در حال حاضر صنعت پتروشیمی سالانه ۳۳ میلیون تن خوراک معادل۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام از صنعت نفت و گاز دریافت می کند که از این میزان ۷۰درصد از پالایشگاه های گاز ، ۲۰ درصد از واحد های NGL و ۱۰ درصد خوراک از پالایشگاه های نفت دریافت می کند .
در حال حاضر ۵۶ مجتمع فعال وجود دارد که ۳۳ میلیون تن خوراک دریافت می کند و با تحقق جهش دوم تعداد مجتمع های صنعت پتروشیمی به ۸۳ مجتمع می رسد.
میزان خوراک دریافتی به ۶۲ میلیون تن معادل ۱ میلیون ۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز افزایش خواهد یافت.
 در سال ۱۴۰۴ تعداد مجتمع ها به ۱۰۹ مجتمع خواهند رسید که این مجتمع ها به ۷۴ میلیون تن خوراک در سال معادل یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز نیاز خواهد داشت.
با توجه به اینکه خوراک گازی برای صنعت پتروشیمی در دسترس است میزان خوراک مورد نیاز صنعت پتروشیمی در حال حاضر ۷۷ درصد گاز است و ۲۳ درصد خوراک مایع شامل محصولاتی مانند نفتا و نفت سفید خواهد بود. در سال ۱۴۰۴ میزان نیاز به خوراک گازی ۸۶ درصد و خوراک مایع ۱۴ درصد می باشد.
سالانه در مجموع ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب در کشورمصرف می شود که از این میزان ۹۱ درصد در کشاورزی، ۷.۳ درصد استفاده خانگی و ۱.۴ درصد در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد که سهم صنعت پتروشیمی ۰.۳ درصد معادل ۳۰۰ میلیون متر مکعب در سال است.
در حال حاضر مصرف آب در عسلویه ۱۵۰ میلیون مترمکعب است که از خلیج فارس تامین می شود که ۵۰ درصد از حجم مصرف صنعت پتروشیمی تشکیل می دهد.
میزان مصرف آب ماهشهرنیز ۳۴ درصد معادل ۱۰۰ میلیون مترمکعب است. اما استفاده صنعت پتروشیمی از مخازن و منابع داخلی ۵۰ میلیون مترمکعب یعنی ۰.۰۵ درصد از منابع آبی داخل کشور است و معادل ۱۷ روز مصرف آب شهر تهران است.
در منطقه ماهشهر پتروشیمی فجر ۱ و ۲ تامین کننده یوتیلیتی مجتمع های منطقه و در منطقه عسلویه پتروشیمی مبین و دماوند تامین کننده برق مجتمع های پتروشیمی است.
در مجموع ۱۹۰۰ مگاوات برق در صنعت پتروشیمی تولید می شود که از این میزان ۱۶۴۰ مگاوات توسط پتروشیمی ها مصرف و الباقی آن به شبکه برق کشور ارسال می شود.
از ۸.۵ میلیون تن محصول تولیدی صنعت پتروشیمی که در بازارداخل عرضه می شود ۴.۹ میلیون تن در سال در بورس عرضه می شود که ۱۵ هزار بنگاه اقتصادی از ۱۰ صنایع مختلف مانند نساجی، چسب، رنگ، پلیمر از این محصولات استفاده می کنند.
تعداد ۵۶ مجتمع و ۵۳ طرح فعال در صنعت پتروشیمی وجود دارد که این پروژه هاتا پایان سال ۱۴۰۴ عملیاتی خواهد شد .
تعداد ۱۰۸ هزار نفر به طور مستقیم در این مجتمع ها و طرح ها مشغول به کار هستند و در حال حاضر در ۵۶ مجتمع موجود ،۷۶ هزار نفر به طور مستقیم کار می کنند و این بدان معنا است که به ازای یک میلیون تن ظرفیت موجودصنعت پتروشیمی، هزار نفر مشغول به کار هستند.
 در ۱۵ هزار بنگاه کوچک و بزرگ در صنایع پایین دست پتروشیمی، ۸۸۰ هزار نفر اشتغال مستقیم دارند یعنی به ازای هر یک میلیون تن محصولی که از صنعت پتروشیمی دریافت می کنند ۱۷۰ هزار شغل مستقیم در پایین دست صنعت پتروشیمی ایجاد می شود.
 کل میزان کود مورد نیاز صنعت کشاورزی ۳.۲ میلیون تن در سال است که ۲.۲ میلیون تن معادل ۷۲ درصد آن توسط پتروشیمی ها تامین می شود.
در سال ۱۴۰۰ صنعت پتروشیمی ۸۳ مجتمع با ظرفیت ۱۰۰ میلیون تن در سال خواهد داشت که حجم سرمایه گذاری کل از ۵۳ میلیارد دلار در شرایط کنونی به ۷۰ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت .
در سال ۱۴۰۴ نیز تعداد مجتمع به ۱۰۹ و ظرفیت تولید ۱۳۳ میلیون تن در سال و حجم سرمایه گذاری کل تجمعی ۹۳ میلیارد دلار خواهد بود.
اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/26796

کلیدواژه

بهزاد محمدی

صنعت پتروشیمی

صادارت نفت

وزیر نفت

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها