پتروشیمی / شناسه خبر: 1763 / تاریخ انتشار : 1397/5/20 11:58
|

برنامه تولید 63 میلیون تن پتروشیمی در سال 97/ امسال اساسنامه NPC و رگولاتوری پتروشیمی تصویب می‌شود

مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به برنامه ریزی برای تولید 63 میلیون تن محصول پتروشیمی در سال 97، اعلام کرد: امسال اساسنامه NPC و رگولاتوری پتروشیمی تصویب می‌شود.

نفتی پایگاه اطلاع رسانی انجمن صنفی کارفرمائی صنعت پتروشیمی به نقل از صدا و سیما، «فرناز علوی» در تشریح مهمترین برنامه‌های تولید و توسعه یا صنعت پتروشیمی در سال 97، گفت: از مهمترین برنامه‌های سال 97 در خصوص سازمان توسعه‌ای پتروشیمی، پیگیری تصویب اساسنامه جدید، تدوین رگولاتوری در صنعت پتروشیمی و بر اساس آن تدوین استراتژی‌های لازم است.


مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه سال 97 تولید در صنعت پتروشیمی به 63 میلیون تن افزایش می یابد که 47 میلیون تن آن قابل فروش است، تصریح کرد: البته برای تحقق این برنامه و دریافت خوراک های لازم از بالادستی، باید اقدامات و هماهنگی های لازم به عمل آید.

این مقام مسئول با بیان اینکه نقش رگولاتوری در صنعت پتروشیمی بسیار استراتژیک و کلیدی است، اظهار داشت: چرا که تعیین کننده مسیر توسعه و همچنین سرعت توسعه خواهد بود تا قبل از واگذاری شرکت‌های صنعت پتروشیمی به بخش خصوصی، تمامی تعاملات و مسیر توسعه توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی هدایت و انجام شده است.

وی، افزود: در اجرایی شدن اصل 44 و انجام واگذاری‌ها، مسئولیت تعاملات این صنعت و حفظ و هدایت آن در مسیر توسعه تا حدودی مغفول مانده و این امر موجب ایجاد پاره ای از آشفتگی ها و عدم اجرایی شدن تعهدات از قبل تعیین شده در مسیر افزایش ارزش افزوده و ادامه زنجیره ارزش شده که آثار آن پس از چند سال در بخش سرمایه گذاری، تولید، طرح، فروش، HSE و غیره در حال بروزرسانی است.

به گفته علوی پس از خصوصی سازی شرکت‌های تولیدی صنعت پتروشیمی، لازم است یک نهاد که دارای دانش، تجربه و مهارت تخصصی و فنی ضروری بوده تا تعاملات این صنعت را مدیریت کند. در حال حاضر شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال تدوین پیشنهاد کارشناسی خود در این زمینه است.
مدیر برنامه‌ریزی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یادآوری اینکه در حال حاضر 60 طرح پتروشیمی (شامل 55 طرح باقیمانده از برنامه‌های توسعه‌ای قبلی و 3 طرح تامین کننده خوراک بید بلند دو، بازیابی اتان فاز 12 و NGL 3200 و دو طرح پیشتاز برنامه ششم فاز دو کرمانشاه و فاز اول GTPP فاتح کیمیا) است، تاکید کرد: ظرفیت تولید این 60 طرح پتروشیمی حدود 65 میلیون و 400 هزار تن در سال برآورد می شود که برای تکمیل آنها به حدود 42 تا 43 میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

این مقام مسئول، ادامه داد:  از طرح های مذکور41 طرح پیشرفت فیزیکی زیر 50 درصد ، 16 طرح با پیشرفت فیزیکی بین 50 تا 90 درصد و3 طرح متانول کاوه، متانول مرجان و فاز اول الفین و متانول بوشهر با ظرفیت اسمی 1/8 میلیون تن در سال پیشرفت فیزیکی بالای 90 درصد دارند که طبق برنامه ریزی انجام شده در نیمه نخست سال 97 به بهره برداری خواهند رسید. مهمترین علت تاخیر در اجرای این طرح ها، مشکلات تامین منابع مالی آنهاست .

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/1763

کلیدواژه

صنعت پتروشیمی

استراتژیک و کلیدی

انجمن صنفی

فرناز علوی

انجمن صنفی کارفرمائی

انجمن صنفی کارفرماییصنعت پتروشیمی

رگولاتوری

سیستم مدیریت HSE

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها