نفت / شناسه خبر: 16561 / تاریخ انتشار : 1398/6/25 15:00
|

صادرات گاز ایران به اروپا، رویایی که سرانجامی ندارد

در حالی که مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از عملیاتی شدن صادرات گاز به اروپا خبر میدهد بسیاری از کارشناسانبر این باورند که صادارات گاز از ایران به اروپا صرفه اقتصادی ندارد.

نفتی ها /در حالی که مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از عملیاتی شدن صادرات گاز به اروپا خبر میدهد بسیاری از  کارشناسانبر این باورند که صادارات گاز از ایران به اروپا صرفه اقتصادی ندارد.
با بالاگرفتن موج انتقادات نسبت به عملکرد ضعیف شرکت ملی گاز ایران به دلیل نداشتن استراتژی در صادرات گاز ، اخیراً حسن تربتی مدیرعامل شرکت ملی گاز موضوع صادرات گاز به اروپا با خط لوله را مطرح کرده و گفته است: در صورت عملیاتی شدن صادرات گاز به اروپا، یونان اولین کشوری خواهد بود که گاز ایران را دریافت خواهد کرد.
اما این در حالی است که به عقیده بسیاری از  کارشناسان حوزه انرژی ، صادرات گاز ایران با خط لوله به طول ۳ هزار کیلومتر و با در نظر گرفتن قیمت بالای نفت، با هزینه‌های آن برابری نمیکند است و باید گفت با اجرای این ایده سود خاصی نصیب کشور نخواهد شد . حتی این موضوع توسط مسئولان امروز وزارت نفت هم تأیید شده است.
نکته اینجاست که وقتی از منقدان از عملکرد ضعیف این حوزه گلایه میکنند  با اشراف به این موضوع صحبت میکنند و از  نگاه آنها بهترین بازار برای صادرات گاز ایران، کشورهای همسایه هستند که متاسفانه به علت برخی کوتاهی‌ها میسر نشده است.
از سویی دیگر این سوال مطرح می‌شود که تربتی چگونه از اجرای این طرح صحبت می‌کند در حالی که به این موضوع توجه نکرده است که  اگر تصمیم کشور برای صادرات گاز به بخشی از اروپا  نیز علی رغم با صرفه بودن یا نبودن گرفته شود ازنظر سیاسی و جغرافیایی نیز  امکان صادرات وجود ندارد و چه بهتر بود که مسئولان صنعت گاز کشور دیدگاه های واقع‌بینانه‌ای در خصوص صادرات گاز مطرح کنند و به دنبال برنامه ها و و عده‌های غیر قابل اجرا نباشند.
افزون بر این مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران در ادامه این وعده خود عنوان کرد که  با شرکت‌های اروپایی مذاکراتی انجام شده اما هنوز به نتایج نهایی نرسیده است، بیشتر بخش خصوصی اروپا خواستار گاز ایران است و اگر این اتفاق بیفتد از مسیر ترکیه خواهد بود، یعنی این کشور مسیر ترانزیت گاز ایران خواهد شد.
اما این در حالی است که از یک سو مسیرهای صادراتی گاز به اروپا به‌ویژه سوریه شرایط لازم برای صادرات گاز به اروپا را ندارند و تنها راه، ترانزیت گاز از ترکیه به اروپاست که وزیر نفت رسماً این راهکار را رد کرده است. به همین دلیل روی صادرات گاز از طریق ال ان جی تأکید دارد.
زنگنه در برنامه سال ۹۶ خود عنوان کرده است در سال ۱۴۰۰ صادرات گاز ایران از طریق ال ان جی ۱۸ میلیارد مترمکعب خواهد بود؛ که با توجه به توقف ۶ ساله پروژه ایران ال ان جی، این موضوع هم قطعا اتفاق نخواهد افتاد.
حال باید دید با تحریم‌های سفت و سخت موجود و هزینه‌های بالا سرانجام رویای صادارت گاز ایران محقق خواهد شد یا خیر؟

اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16561

کلیدواژه

صادرات گاز ایران

حسین تربتی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها