نفت / شناسه خبر: 16558 / تاریخ انتشار : 1398/6/25 13:16
|

دستیابی به ۳۷ میلیارد دلار درآمد در جهش سوم پتروشیمی/ تا ۸ سال آینده به تولید ۱۳۳ میلیون تنی می‌رسیم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اظهار داشت: مجموع درآمد صنعت پتروشیمی ۱۷ میلیارد دلار و میزان اشتغال در این صنعت نیز ۱۰۸ هزار نفر به صورت مستقیم است که در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۳ هزار نفر خواهد رسید.

نفتی ها /بهزاد محمدی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه صنعت پتروشیمی به لحاظ تاثیری که در اقتصاد دارد از اهمیت زیادی برخوردار است اظهار داشت: در یک نگاه کلان پتروشیمی یک بنگاه اقتصادی نیست یک نظام اقتصادی است که نقش و اهمیت آن روز به روز افزایش می‌یابد.

۳۳ میلیون تن خوراک دریافت می‌کنیم

وی افزود: در حال حاضر صنعت پتروشیمی نزدیک ۳۳ میلیون تن خوراک دریافت می‌کند که از این میزان ۲۵ میلیون تن خوراک مستقیم و هشت میلیون تن مربوط به سوخت مورد استفاده در صنعت که معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت است.

۶۵.۷ میلیون تن تولید در پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ما ۵۶ مجتمع پتروشیمی در کشور داریم که از این تعداد ۵۴ مجتمع تولیدی و دو مجتمع تامین یوتیلیتی است، گفت: ظرفیت صنعت پتروشیمی در حال حاضر ۶۵.۸ میلیون تن است و این در حالی است که میزان تولید در سال ۹۲ ، ۵۷ میلیون تن بوده است.

۲۲ میلیون تن صادرات

وی ادامه داد: میزان محصول نهایی برای فروش و صادرات ۳۱ میلیون تن است که از این میزان ۲۲ تا ۲۲.۵ میلیون تن صادر و ۸.۵ میلیون تن در داخل کشور مصرف می‌شود از رقم ۸.۵ میلیون تن مصرف داخل پنج میلیون تن در بورس عرضه می‌شود که دو میلیون تن آن برای مصرف اوره در کشاورزی است.

۱۷ میلیارد دلار درآمد پتروشیمیایی

محمدی مجموع درآمد صنعت پتروشیمی را ۱۷ میلیارد دلار ذکر کرد و افزود: میزان اشتغال در این صنعت نیز ۱۰۸ هزار نفر به صورت مستقیم است که در سال ۱۴۰۰ به ۱۲۳ هزار نفر خواهد رسید.

معاون وزیر نفت اظهار داشت: در صنعت پتروشیمی ۴۴ نوع محصول تولید می‌شود که از این میزان ۱۸ محصول پلیمری است که خود این به ۳۰۰ گرید تقسیم می‌شود و مجموعا ۳۵۰ نوع محصول پتروشیمی در کشور تولید می‌شود.

همه ۴۰ گروه کاتالیست بومی سازی می‌شود

وی در ادامه به بحث پژوهش و فناوری اشاره کرد و افزود: ما در این حوزه نیز در دو بخش دستیابی به دانش فنی و همچنین کاتالیست‌ها فعالیت داریم در حال حاضر در صنعت پتروشیمی ۴۰ نوع گروه کاتالیستی داریم که از این تعداد شش گروه تاکنون بومی‌سازی شده‌اند ۹ گروه در حال بومی‌سازی هستیم که تا ۱۴۰۰ ، ۲۵ گروه بومی‌سازی خواهیم داشت ۱۵ گروه باقیمانده نیز در مرحله تحقیق و پژوهش هستند بنابراین بعد از ۱۴۰۰ کلیه ۴۰ گروه کاتالیستی در داخل کشور تولید خواهد شد.

تولید ۱۰۰ میلیون تنی تا جهش دوم پتروشیمی

محمدی در ادامه این نشست به برنامه‌های آتی صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: در سال‌های ۷۵ تا ۸۵ جهشی در این صنعت رخ داد و افزایش تولید قابل توجهی بعداز سال‌های انقلاب رخ داد به طوری که در سال ۹۲ به ۵۷ میلیون تن ظرفیت رسیدیم اکنون نیز جهش دوم و سوم را تعریف کردیم که براساس برنامه‌های تعریف شده برای جهش دوم به ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت خواهیم رسید که تا پایان ۱۴۰۰ محقق می‌شود یعنی میزان درآمد صنعت پتروشیمی از ۱۷ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

۲۷ طرح جدید تا ۱۴۰۰

وی با اشار به طرح‌هایی که در فاصله سال جاری تا ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسند گفت:‌ طی دو و نیم سال باقیمانده تا ۱۴۰۰، ۲۷ طرح به بهره‌برداری می‌رسد که از جمله آنها متانول کاوه به عنوان بزرگترین متانول جهان با ظرفیت تولید هفت هزار تن طی شش ماه آتی به بهره‌برداری می‌رسد همچنین الفین ایلام، متانول بوشهر و تخت جمشید از جمله چهار طرح تعریف شده تا پایان سال ۹۸ هستند.

وی ادامه داد: برای سال ۹۹ نیز ۱۶ طرح با ظرفیت بالا به بهره‌برداری خواهد رسید در سال ۱۴۰۰ نیز هفت طرح مورد بهر‌ه‌برداری قرار خواهد گرفت و به این ترتیب مجتمع‌های تولیدی پتروشیمی از ۵۶ به ۸۳ مجتمع تا سال ۱۴۰۰ خواهد رسید.

رسیدن به تولید ۱۳۳ میلیون تنی تا ۸ سال آینده

وی با اشاره به برنامه‌های تعریف شده برای جهش سوم صنعت پتروشیمی در فاصله سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۴ تصریح کرد: برای این مدت نیز ۲۶ پروژه تعریف شده که هر کدام دارای پیشرفت‌های متنوعی هستند و بر اساس آن ظرفیت صنعت به ۱۳۳ میلیون تن افزایش خواهد یافت که منجر به ۳۷ میلیارد دلار درآمد خواهد شد و در نتیجه آن پتروشیمی بعد از نفت یک صنعت دست‌نیافتنی خواهد بود.

وی ادامه داد: نزدیک ۴۰ مجوز اجرای طرح نیز صادر کرده‌ایم که در مرلحه تامین سرمایه و تکنولوژی هستند که از محاسبات جهش دوم و سوم خارج کرده‌ایم.

جزئیات نمایشگاه ایران پلاست

محمدی همچنین به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه مهمترین نمایشگاه صنعت پتروشیمی است که در سال جاری ۵۷۰ شرکت داخلی و ۳۵ شرکت خارجی، ۱۲ هیئت از ۱۰ کشور خارجی و ۱۴ کشور به صورت انفرادی در آن شرکت خواهند داشت.

وی نمایشگاه ایران پلاست را کانونی برای ارتباط تولیدکنندگان و بنگاه‌هایمتعدد پلیمر و پلاستیک ذکر کرد و افزود: هدف از برگزاری این نمایشگاه تعمیق ارتباط بین تولیدکنندگان و افزایش کسب و کار در پایین‌دست خواهد بود.

وی در ادامه گفت: ۸۵۰ هزار نفر در صنایع پایین دست پتروشیمی مشغول به کار داریم که در ۱۵ هزار بنگاه فعال مشغول فعالیت هستند.

معاون وزیر نفت گفت: در نمایشگاه ایران پلاست امسال از شرکت‌های استارت‌آپی نیز دعوت شده که بازوی کمکی صنعت نفت هستند و امیواریم در شرایط فعلی منجر به اثربخشی در این صنعت باشند.

حضور ۱۱ وزیر نفت در نمایشگاه ایران پلاست

وی در ادامه اظهار داشت: در نمایشگاه ایران پلاست امسال همایش اکوپلاست هم اضافه شده که در حاشیه نمایشگاه از ۱۱ تن از وزرای نفت آسیای میانه دعوت به عمل آمده که با حضور وزیر نفت کشورمان نشست خواهند داشت که زمینه‌ای برای افزایش همکاری و تعامل بیشتر بین وزرای نفت مدعو خواهد بود.

محمدی در ادامه با باین اینکه ما در صنعت پتروشیمی علاوه بر توسعه کمی توسعه کیفی را نیز مدنظر قرار داده‌ایم خاطرنشان کرد: بر این اساس بنا داریم در صنایع پایین‌دست ایجاد رونق کنیم تا هم در صادرات و هم پایین دست توفیق حاصل کرده و از واردات جلوگیری کنیم همچنین ایجاد اشتغال پایدار داشته باشیم.

محمدی میزان سرمایه‌گذاری برای دستیابی به اهداف جهش دوم را پنج میلیارد دلار عنوان کرد که از منافع داخلی و خارجی تامین سرمایه خواهد شد.

در گیلان مجتمع پتروشیمی احداث می‌شود

وی درباره توسعه صنعت پتروشیمی در سواحل خزر نیز بیان کرد: ما در حال حاضر سه هاب پتروشیمی در ماهشهر، عسلویه و داخل سرزمین داریم و بنا داریم بر اساس آنچه وزیر نفت در سال گذشته مطرح کرده توسعه پتروشمی در سواحل خزر را نیر در دستور کار قرار دهیم که بر این اساس ضمن رعایت مسائل زیست محیطی پروژه‌ای در این سواحل تعریف کردیم که با خوراک گاز کار کنند و ترجیحا تکرار پذیر باشند این طرح‌ها منجر به اشتغال و رونق منطقه خواهند شد.

وی افزود: احداث مجتمع پتروشیمی در گیلان، طی هفته آینده تعیین تکلیف و جزئیات آن در مهرماه اعلام خواهد شد.

رقم تامین خوراک به یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه می‌رسد

وی درباره کاهش نرخ خوراک نیز گفت: هر زمانی که ما خارج از قاعده نرخ خوراک را کاهش داده‌ایم منجر به بروز دلال‌ها شده است به طوری که در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ ، ۳۵ شرکت جدید داشتیم و این در حالی است که در شرایط عادی توسعه پنج تا شش درصد مناسب است این رقم افزایش نشان می‌دهد که تقاضای کاذب ایجاد می‌شود البته ما در قراردادهای بلندمدت که با شرکت‌های بزرگ داریم تخفیف‌های پلکانی در نظر می‌گیریم و فروش اعتباری به صنایع پایین‌دستی نیز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: ما شش طرح تامین خوراک در پتروشیمی در حال اجرا داریم که با راه‌اندازی این شش طرح ظرفیت تامین خوراک به ۱۵ میلیون تن می‌رسد. همزمان با آن از صنعت نفت، گاز و پالایش نیز تامین خوراک خواهیم داشت. به این ترتیب میزان خوراک از ۶۵۰ هزار بشکه حال حاضر به یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه در سال ۱۴۰۴ خواهد رسید.

ایلنا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16558

کلیدواژه

بهزاد محمدی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها