نفت / شناسه خبر: 16505 / تاریخ انتشار : 1398/6/12 15:00
|

توافق روس‌ها با اوپک به هم خورد؟

آمارها نشان می‌دهد میزان تولید نفت روسیه برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ و بعد ا توافق بین این کشور با اوپک افزایش یافته است و از میزان تعهد این کشور فراتر رفته است اما چرا؟

نفتی ها /آمارها نشان دادند تولید نفت روسیه در ماه اوت امسال به ۱۱ میلیون و ۲۹۴ هزار بشکه در روز رسیده است که این میزان از سهمیه تولید این کشور که طبق توافقش با اوپک تعیین شده بود فراتر رفته است.
با اینکه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه چندی قبل اظهار کرده بود : کاهش تولید نفت این کشور در اوت اندکی کمتر از میزانی بوده که با تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک توافق شده بود با این حال مسکو قصد دارد به توافق کاهش تولید به طور کامل عمل کند.
اما آمارهای خود وزارت انرژی روسیه نیز نشان می‌دهد تولید نفت این کشور از ۴۷ میلیون و ۱۴۹ هزار تن در ماه ژوئیه امسال به ۴۷ میلیون و ۷۶۳ هزار تن در ماه اوت این سال افزایش یافته است.
طبق توافق جهانی کاهش تولید نفت، روسیه تعهد داده بود برای ایجاد ثبات قیمتی در بازار جهانی نفت، تولید نفت خود را کمتر حدود ۱۱ میلیون و ۱۷۰ هزار تا ۱۱ میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز نگه دارد که این میزان در ماه گذشته میلادی با آغاز صادرات نفت روسیه با خط لوله افزایش یافت و به چهار میلیون و ۶۱۰ هزار بشکه در روز رسید.
اما سوالی که در این مطرح میشود این است که چرا روسیه عطای افزایش فروش نفت خود را به لقای اوپک بخشیده است؟
کارشناسان معتقدند، در شرایط کنونی و در پی افزایش تنش‌ها در منطقه و خلیج فارس، افزایش تولید نفت از سوی آمریکا و از همه مهمتر بالاگرفتن جنگ تجاری بین چین و آمریکا اوپک چه بخواهد چه نخواهد قیمت هربشکه نفت به ۵۹ دلار رسیده و بالاتر نیز خواهد رفت و نکته حائز اهمیت این است که کشورهایی مانند روسیه و عربستان برای تحقق بودجه خود به فروش نفت نیاز دارند.
 از سویی دیگر نیز با کاهش تولید آمریکا و طوفان دوریان بی شک روسیه قصد دارد خود جایگزین این کاهش تولید آمریکایی ها باشد.

thedailystar
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16505

کلیدواژه

اوپک

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها