نفت / شناسه خبر: 16286 / تاریخ انتشار : 1398/5/16 08:00
|

بورسی شدن از تبلیغات تا واقعیت / آینده بنزین در بورس چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

برای اولین بار بنزین در بورس عرضه شد، اما باید دید آیا این عرضه می‌تواند باعث پویایی هر چه بیشتر پالایشگاه‌ها، افزایش صادارت و درآمدزایی شود؟ نگاه شما در رابطه با این عرضه چیست؟

نفتی ها /درست یک هفته پیش بود که بنزین برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت ایران در بورس انرژی ایران عرضه و به میزان ۳۰۰۰ تن به فروش رفت.

پیش از این نیز شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی استقبال کم‌نظیری از عرضه فرآورده‌های خود در بورس انرژی با هدف صادرات داشته است و این بار هم امید می رود با تداوم عرضه ها ، سایر فرآورده های نفتی و پالایشی نیز در این بازار به طور گسترده عرضه شود.

بسیاری از  کارشناسان هم معتقدند،  بورس انرژی به عنوان یک بازار کنترل شده و تحت نظارت فرصت خوبی برای سایر فعالان انرژی بویژه توانیر و نیروگاه های برق و همچنین فعالان صنعت ذغال سنگ تلقی می شود تا ضمن افزایش تاب آوری اقتصاد ایران از تهدید ها فرصت بسازند.ر

 اما نکته ای که در این میان وجود دارد است که ، طبق تجارب قبلی همواره اولین عرضه ها در بورس بسیار شورانگیز و پر سرو صدا بوده است اما به دلایل مختلف و برخی سختگیری ها باعث شده تا بعد از چندین نوبت عرضه با کاهش شدید مشتری و عدم استقبال مواجه شوند؛ حال باید دید این بار کار عرضه بنزین و فروشش به کجا ختم خواهد شد.

از سویی دیگر با افزایش سرانه مصرف بنزین در کشور باید دید آیا بنزینی برای صادرات باقی خواهد ماند یا خیر، که این مورد هم باز نیازمند سیاستگذاری صحیح دولت و وزارت نفت در کنترل مصرف بنزین خواهد بود.

در همین راستا سایت تحلیلی خبری نفتی‌ها در نظرسنجی این هفته خود از مخاطبینش خواسته تا نظر خود را در رابطه با بورسی شدن بنزین و تاثیرگذاری آن در  افزایش صادرات این فرآورده بگویند.

شما مخاطبین گرامی نفتی‌ها می‌توانید برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کنید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16286

کلیدواژه

عرضه بنزین در بورس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها