نفت / شناسه خبر: 15998 / تاریخ انتشار : 1398/4/16 07:53
|

مرثیه ای برای ویرانی هلدینگ خلیج فارس

از گوشه و کنار نفت خبر می‌رسد گزارش عملکرد مبهم تیم مدیریت جدید هلدینگ خلیج فارس طی یک سال گذشته تمام و کمال به گوش زنگنه رسیده است.

نفتی ها /به اعتقاد برخی کارشناسان ابعاد خسارات زیانبار این سوء مدیریت به حدی گسترده بوده که برای زنگنه شکی بر لزوم برکناری تیم مدیریت متروئی باقی نمانده اما وزیر نفتی که این روزها هر هفته با یک بحران مواجه شده و پس از تکذیب ناچار به پذیرش آن می‌شود بسیار نگران است پس از برکناری تیم حاکم بر هلدینگ خلیج فارس در مقابل موج گسترده ناشی از بیرون افتادن تخلفات و سوء مدیریت ها از جمله کاهش تولید و کاهش درآمدهای صادراتی از یک سو و پرداخت‌های نجومی صورت گرفته در هلدینگ خلیج فارس از سوی دیگر دچار مشکل شده و خودش نیز مجبور به ترک وزارت نفت شود.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان نکته بسیار قابل تاسف این است که حامیان زنگنه مرتب به گونه ای از پاکدستی زنگنه حرف می‌زنند که گوئی سلامت نفس فقط در نداشتن تخلفات مالی تفسیر می‌شود. ولی توجه ندارند زیانی که چشم بستن بر بی کفایتی مدیری که بدون هیچ دانش و تجربه ای با چراغ سیز وی از متروبه پتروشیمی آمد و حکم انتصابش زیان هایی برای کشور به همراه داشته که اثر مخرب آن از یک تخلف مالی کلان حتی در حجمی که بابک زنجانی را مصداق همیشگی اش می‌داند اگر بیشتر نباشد کمتر نبوده است.
اگر آنگونه که مطرح شده زنگنه بر تخلفات هلدینگ خلیج فارس اشراف پیدا کرده باشد به راستی مدارای وی با ادامه وضعی که موفق ترین و سودآورترین هلدینگ کشور را به بدترین شکل ممکن به زمین زده چه می‌تواند باشد؟ آیا فرمانده نفتی دولت تدبیر و امید به ناامیدی کامل در یافتن یک مدیر توانمند و صد البته سالم و پاک برای تصدی مدیریت آن شرکت رسیده است؟ آیا کاهش بیش از یک میلیون تن تولید تنها یک سال پس از حضور ربیعی در هلدینگ خلیج فارس زیانش کمتر از سوء استفاده های مالی بانک زنجانی بوده است؟ به راستی اگر زنجانی هم مدعی شود این سوء مدیریت ها و تخلفات گسترده با حمایت زنگنه صورت گرفته چند نفر ممکن است با وی هم عقیده و موافق نباشند؟
اگر رقم یک و نیم میلیارد دلار کاهش درآمد ناشی از سوء مدیریت در بخش فروش پتروشیمی خلیج فارس صحیح باشد( کیهان ۱۹/خرداد/۹۸) به راستی زنگنه به جای سکوت نباید فریادش بیش از هر مدیری به آسمان رفته باشد؟
آیا اینجا هم نظر وزیر نفت این است که منتقدان مزاحم وی نشده و اجازه بدهند کارش را انجام دهد؟ به اعتقاد بسیاری از کارشناسان باید به زنگنه یادآور شد کارآمدی و کفایت و پاکدستی و سلامت تکه های پازلی هستند که در کنار هم معنا پیدا می‌کنند. لذا هرگز نمی‌توان از مدیران بی کفایت و ناکارآمد انتظار پاکدستی و سلامت داشت. وزیر نفت اگر آنگونه که مدعی است در مقابل تخلفات کوتاه نمی‌آید لازم است در رابطه با تخلفات احتمالی و همچنین سوء مدیریت هلدینگ خلیج فارس موضع خود را مشخص کرده، عملا آن را نشان دهد.
اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/15998

کلیدواژه

هلدینگ خلیج فارس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها