نفت / شناسه خبر: 15957 / تاریخ انتشار : 1398/4/11 08:03
|

چه کار نیمه تمامی در وزارت نفت باقی مانده است؟/ اتاق فکر از حاشیه ها می‌گوید یا وزیر!

زنگنه می‌گوید باج نمی‌دهد و سایت‌های همراه وزارت نفت چون شبکه اطلاع رسانی شانا وابسته به وزارت نفت نیز پر شده از اخباری که مرتبا تاکید می‌کنند "آقای زنگنه باج ندهید!"

نفتی ها /زنگنه می‌گوید باج نمی‌دهد و سایت‌های همراه وزارت نفت چون شبکه اطلاع رسانی شانا وابسته به وزارت نفت نیز پر شده از اخباری که مرتبا تاکید می‌کنند "آقای زنگنه باج ندهید!"

با اینحال دراین بین این سوال در ذهن ایجاد می‌شود که دقیقا چه کسی یا کسانی از وزیرنفت باج خواهی کرده اند که اینگونه فضای رسانه های همراه زنگنه پر از اینگونه مصاحبه شده است. این روزها تنها گره اصلی را می‌توان در نامه جلیلی و یا تلاش‌های تاکید شده تیم زنگنه ازسوی بابک زنجانی یافت اما تا کنون هیچ‌یک از این اظهارات نیز به تایید نهادهای نظارتی نرسیده و علی رغم تاکید مکرر زنگنه و یارانش بر دست داشتن بابک زنجانی در تخریب وزیرنفت و البته موارد دیگر حاشیه ساز اما هیچ یک از نهادهای نظارتی این مسائل را تایید نکرده اند. بنابراین شاید ضروری باشد که وزیرنفت جهت شفاف سازی بیشتر این اظهارات پای نهادهای نظارتی را به میان بکشد و به جای بهره گیری از اظهارات حاشیه ای و نسبت دادن منتقدان خود به همراهان مخالفانش به دنبال تایید این ادعا باشد.

 بیژن زنگنه اخیرا در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که به تازگی حاشیه‌های زیادی را علیه شما ایجاده کرده‌اند و فکر می‌کنید که تا چه زمانی این حاشیه‌سازی‌ها ادامه داشته باشد؟ گفت: همان‌طور که گفته‌ام اگر این دوستان، وقت ما را نگیرند و بگذارند که کار کنیم، بر دشمنان غلبه می‌کنیم. وزیرنفت در واکنش به حاشیه‌سازی‌های اخیر گفت: مقاومت می‌کنم و در مقابل این حاشیه‌سازی‌ها جا نمی‌زنم.(شانا چهارشنبه ۵ تیرماه ۹۸)

دراین بین به اذعان کارشناسان، معلوم نیست زنگنه در حال حاضر چه کار انجام نشده ای دارد که انجام نشده و از دوستان تقاضا می‌کند وقت او و یارانش را نگرفته بگذارند کارشان را بکنند؟

به تعبیر بسیاری از کارشناسان وزیر نامدار روحانی در دولت یازدهم و دوازدهم هر کاری خواسته را انجام داده و اگر مشخص تر بگوید چه کاری است که دوستان مانع انجام آن شده اند ممکن است سریع تر بتوان کمک کرد راه باقیمانده وی تا منفعل کردن کامل وزرات نفت برایشان هموار شود.

به اذعان کارشناسان،کاری که زنگنه و تیم همراه وی از سال ۹۲ با مجموعه نیروی انسانی نفت کرده اند تا کنون دشمنان این صنعت در تاریخ صد ساله نفت نکرده اند. ضربات هولناکی که بی انگیزه کردن کامل نیروها، منفعل کردن و از کار برکنار کردن بهترین، کارآمدترین و مجرب ترین مدیران و بر سر کار آوردن جمعی از شاگردان خام و بی تجربه به بهانه جوان گرائی به ریشه صنعت نفت زد از هر تیشه ای قوی تر بود.

به گفته برخی از کارشناسان، تمام وزرای دولت نهم و دهم علیرغم تغییرات بسیار زیادی که در نفت انجام دادند نیز هرگز اینگونه تیشه به ریشه کارآمدی و انگیزه کارکنان نزده بودند. بنابر اعتقاد این کارشناسان، تعبیر تیم زنگنه این بود که بزرگترین مخالفان وزارت وی کارکنان رسمی هستند. این بود که از ابتدای حضور به همراه شاگردان اصل را بر تسویه و از سیستم خارج کردن آنان گذشته بودند. بازنشسته کردن جمع بی‌شماری از نیروهای باتجربه و کسانی که هرگز حاضر نبودند پذیرای شاگردانش شوند؛ قلع و قمع نیورهای رسمی گرفتار شده در شرکت های خصوص شده نفت، گاز و پتروشیمی، سکوت معنا دار در مقابل تصمیم مجلس برای کاهش نادرست پاداش بازنشستگی کارکنان نفت و دریافت پولی که تماما حاصل بیش از سی سال پس انداز و کسر ماهیانه حق پس انداز بازنشستگی از حقوق آنان بود بدون استثناء از جمله مواردی بودند که شرایط را برای تیم ناوارد شاگردان خاص زنگنه در انجام برنامه های تدارک دیده شده مهیا می‌ساخت و در این مسیر مناسب‌ترین جایگزین‌های مورد نظر زنگنه دوستان و همراهانی بودند که همگی خارج از ساختار نفت بوده و عمدتا جزو یاران دوران حضور وی در وزارت نیرو محسوب شده در مقابل کارهای شاگردانش مواضعی نرم تر داشتند و البته به دریافت حقوق و مزایای نفت راضی بودند.

 به اعتقاد کارشناسان زنگنه و تیم همراه وی در حالی از موانع به تعبیر ایشان دوستان در انجام کار می‌گویند که تمام تلاش این روزهای وزارت نفت و اداره کل روابط عمومی آن منحصر به انتشار تکذیبیه‌هایی شده که تماما مدت کوتاهی پس از انتشار نه توسط دوستان بلکه توسط مراجع رسمی و بازرسی تایید شده است.

به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران نفت و کارشناسان این صنعت بازی برای بیژن زنگنه مدت‌هاست تمام شده است. زیرا به نظر می‌رسد امتیازات رنگارنگ او به نمایندگانی که می‌توانستند برایش فرصت بخرند هم دیگر چاره ساز نباشد. راه انداختن بلوای نام بابک زنجانی و انتشار یک جمله جعلی به نقل از وی توسط یکی از مدیران زنگنه مبنی بر اینکه " زنجانی گفته به زودی جای آنها عوض می شود" بازی سخیف و نخ نما شده اتاق فکری است که هنوز امید دارد بتواند شرایط بسیار منفی ایجاد شده در افکار عمومی به ویژه نزد کارکنان نفت علیه زنگنه و تصمیم مجلس به استیضاح وی که بارها از سوی برخی نمایندگان مطرح شده را به حاشیه کشانده، بتواند هرگونه اقدام نمایندگان در این رابطه را توطئه بابک زنجانی خوانده از میدان معرکه و جواب پس دادن نجاتش دهد.

آقای نامدار زنگنه پاکدست باید بداند اصرار بیش از حد او برای ادامه حضور در زمین بازی نفت اگرچه برایش هیچ آبی نداشته و هر روز آبرو ریزی بیشتری به همراه می‌آورد ولی برای خیلی از نوباوگان و تازه نشستگانی که او بر سرِ سفره نفت آورده نان زیادی داشته است. نان هایی که روزی وی باید پاسخگوی آنها بوده و تاوانش را پس دهد.

دیروز پوز بانکی تکذیب و سپس از سوی مراجع بازرسی تایید شد. امروز وجود خانم نفوذی در نفت تکذیب و سپس از سوی مراجع قضایی تایید شد. تا فردا چه موضوع دیگری تکذیب و سپس تایید شود خدا داند.

اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/15957

کلیدواژه

وزارت نفت کویت

حاشیه نفتی ها

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها