نفت / شناسه خبر: 40075 / تاریخ انتشار : 1399/11/14 15:17
|

بایدن با تحریم نفتی ایران چه کرد؟

حالا این که بعد از ۶ ماه رئیسج مهور تازه نفس آمریکایی‌ها چه تمصمی خواهد گرفت همچنان مبهم است اما چیزی که عیان است این است که وعده و قول سیاست‌مداران هیچ گاه قول نبوده است.

نفتی ها /درست درهمان روزهایی که بایدن برداشتن تحریم‌های ایران را یکی از  اهداف اولیه خود برشمرد و باعث  خوشحالی بسیاری  در داخل کشور شد، بسیاری از  کارشناسان حوزه نفت  و انرژی تحقق این امر را در صورتی که بایدن همچنان بر سر وعده هایش بعد ریاست جمهوری باشد را هم، دور و زمان‌بر می‌دانستند.
حالا اما همین چند روز پیش هم رئیس یک شرکت نفتی امریکایی نیز گفت: "من فکر نمی‌کنم مذاکره با ایران در سال اول ریاست جمهوری بایدن اتفاق بیفتد؛ چراکه وی اولویت‌های کاری مهم‌تری در داخل دارد" . و  بر پیش ‌بینی های بسیاری از  کارشناسان داخلی هم صحه گذاشت.
علاوه بر آن کنون موضوعات جدیدی نیز از سوی دولتمردان امریکا مطرح می‌شود و آن اینکه در صورتی تحریم‌ها را لغو می‌کنیم که با هم‌پیمانان و شرکای خودمان و کسانی که روابط استراتژیک داریم، رایزنی کنیم این موضوع نشان‌گر این است که احتمال لغو محدودیت علیه ایران کمرنگ می‌شود و بایدن خلاف شعارهای انتخاباتی خود عمل می‌کند.
به نقل از اسپوتنیک حالا بایدن روز گذشته ، در متن بیانیه رئیس جمهور آمریکا  که در سایت فدرال منتشر شده اینطور آمده است که " من حکم می کنم... که منابع کافی نفت و فرآورده های نفتی از کشورهای دیگر به غیر از ایران وجود دارد که باعث کاهش قابل توجهی از حجم نفت و فرآورده های نفتی خریداری شده از یا از طریق ایران توسط موسسات مالی خارجی انجام شود. من از نزدیک این وضعیت را بررسی و رصد خواهم کرد."
این سند خطاب به سران وزارت خارجه، وزارت دارایی و وزارت نیروی ایالات متحده بوده و در تاریخ ۲ فوریه رسما منتشر خواهد شد.
این دستور آمده در سند مطابق با لزامات مندرج در بودجه دفاعی ۲۰۱۲ در خصوص اعمال تحریم‌ها بر بخشی مالی ایران صادر شده است. مطابق قانون بودجه، رئیس جمهور برای ادامه فعالیت خود باید هر شش ماه چنین تصمیمی اتخاذ کند.
حالا این که بعد از  ۶ ماه  رئیس جمهور تازه نفس آمریکایی‌ها چه تمصمی خواهد گرفت همچنان مبهم است اما چیزی که عیان است این است که وعده و قول سیاست‌مداران هیچ گاه قول نبوده است.
 

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40075

کلیدواژه

تحریم نفتی ایران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها