نفت / شناسه خبر: 28271 / تاریخ انتشار : 1399/2/14 08:00
|

رمزگشائی از پشت پرده تلاش برای تهاتر بدهی PCC به هلدینگ خلیج فارس/ آیا دست‌هایی پشت پرده است؟

در این بین شاید بد نباشد گوشه اشاره ای به اموال شرکت بازرگانی پتروشیمی داشت. دو شرکت بورسی شامل حمل و نقل پتروشیمی و پتروشیمی تخت جمشید اساسی ترین اموال این شرکت محسوب می‌شوند.

نفتی ها /از چندی پیش در برخی از رسانه‌ها تحلیل‌هایی با یک نتیجه گیری واحد منتشر می‌گردد. تحلیل‌هایی که تنها شما را به یک نتیجه می‌رسانند و آن نیز بازشدن گره بدهی بزرگ شرکت بازرگانی پتروشیمی از طریق واگذاری اموال این شرکت به هلدینگ خلیج فارس است تا با اینکار علاوه بر پرداخت بدهی ۷۰۰ میلیون دلاری PCC به هلدینگ پرونده قضایی جاری این شرکت نیز ختم به خیر شود و تنها تخلفات اداری باقی بماند که نهایتا دردسری هر چند کوچک برای متهمان ردیف اول این پرونده ایجاد خواهد کرد.
اما در این بین شاید بد نباشد گوشه اشاره ای به اموال شرکت بازرگانی پتروشیمی داشت. دو شرکت بورسی شامل حمل و نقل پتروشیمی و پتروشیمی تخت جمشید اساسی ترین اموال این شرکت محسوب می‌شوند.
گذری بر وضعیت این شرکت‌ها  در بورس کمی قابل تامل است. شرکت حمل و نقل پتروشیمی علی رغم آنکه فعالیت اقتصادی چندانی ندارد قیمت سهامش طی یکسال گذشته در بورس ۱۲ برابر شده است؛ به نحویکه آمارهای درج شده در کدال حکایت از این نکته دارد که سهام ۳۷۰ تومانی این شرکت طی مدت مذکور به ۳۹۰۰ تومان رسیده است. در وهله اول این عدد توجهی را چندان جلب نمی‌کند اما اگر به عمق این مساله توجه شود این امر نشان دهنده آن است که ارزش سرمایه این شرکت با این رشد از ۷۰ میلیارد تومان به ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است. به زبانی ساده تر شرکتی که فعالیت اقتصادی چندانی ندارد و تقریبا به اذعان بسیاری از کارشناسان نیمه فعال محسوب می‌شود به یکباره با خرید  وفروش سهامش با رشد سرمایه ای بیش از ۱۲ برابر مواجه شده است.
ازسویی دیگر سهام پتروشیمی تخت جمشید نیز همین منوال را طی کرده است. سهام این مجتمع در یکسال گذشته از ۲۹۰ تومان به ۱۴۰۰ تومان افزایش یافته است. به زبانی ساده تر سهام این شرکت رشد ۶ برابر را شاهد بوده و ارزش سرمایه تخت جمشید طی این مدت از هزار میلیارد تومان به ۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.
دراین بین این سوال همچنان به قوت خود باقی است که برچه اساسی سهام این شرکت‌ها  بالاخص شرکت حمل و نقل پتروشیمی چنین رشد سرمایه ای را شاهد بوده که شاید بد نباشد نهادهای نظارتی توجهی خاص به این موضوع داشته باشند. چراکه پس از انتشار تحلیل‌های مشابه در برخی از رسانه‌ها مبنی بر تهاتر این شرکت‌ها  به جای طلب هلدینگ خلیج فارس به نظر می‌رسد رشد ارزش سهام و سرمایه این شرکت‌ها  در بورس و نحوه رشد این سهام‌ها قابل تامل باشد. برخی از کارشناسان در این زمینه ابراز نگرانی می‌کنند که دست‌هایی پشت پرده به دنبال افزایش نرخ سهام این شرکت‌ها  در جهت حل مشکل پرونده بازرگانی پتروشیمی با صاف شدن طلب‌ها باشند که قطعا شفاف سازی در نحوه و چگونگی رشد این سهام‌ها در بورس توسط نهادهای نظارتی و کارشناسان خبره بورس قابل انجام است. بنابراین توصیه می‌گردد با توجه به آنکه درصد قابل تاملی از سهام هلدینگ خلیج فارس در اختیار سهام عدالت قرار دارد و حق مردم دراین بین بیش از همیشه در میان است  قبل از آنکه ایده واگذاری این شرکت‌ها  در مقابل بدهی PCC پیشنهاد گردد نهادهای نظارتی به موضوع وارد شوند تا از هر گونه فرصت جوئی احتمال جلوگیری گردد.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/28271

کلیدواژه

پتروشیمی تخت جمشید

هلدینگ خلیج فارس

PCC

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها