نفت / شناسه خبر: 40467 / تاریخ انتشار : 1400/1/31 07:35
|

ابهامی بزرگ که مسوولان صندوق بازنشستگی نفت باید جوابگو باشند/ املاک صندوق به چه کسانی فروخته شد؟

طبق گزارش حسابرسی و بازرسی قانونی عملکرد وضعیت مالی صندوق و شرکت های گروه هلدینگ (تلفیقی) در سال ۱۳۹۸ با ابهامات زیادی بالاخص در بخش پروژه های ساختمانی و آپارتمان و ویلا سازی و تجاری مواجه است...

نفتی ها /طبق گزارش حسابرسی و بازرسی قانونی عملکرد وضعیت مالی صندوق و شرکت های گروه هلدینگ (تلفیقی) در سال ۱۳۹۸  با ابهامات زیادی بالاخص در بخش پروژه های ساختمانی و آپارتمان و ویلا سازی و تجاری مواجه است تا جاییکه بسیاری از کارشناسان معتقدند که ضروری است مسوولان این صندوق نسبت به شفاف سازی بیشتر در نحوه واگذاری این پروژه‌ها به شرکت‌های مهندسی ساختمان ذکر شده در این گزارش حسابرسی اقدام کنند و درعین حال نهادهای نظارتی نیز می‌بایست با دقت نظر بیشتری به بررسی نحوه انتخاب این شرکت‌ها بپردازند.
چراکه سرمایه‌گذاری در املاک شامل زمین، ساختمان، مسکن، ویلا و ساختمان‌های بلند اداری پیچیدگی‌های خاص و جهات مختلف خود را دارد در حالیکه در گزارش حسابرسی تلفیقی صندوق و شرکت مهندسی ساختمان صبا نفت و سایر شرکت‌های گروه هلدینگ که در خرید و فروش املاک، زمین و اموال منقول و غیر منقول موارد به صورت مختصر و کلی آمده است. دراین بین به نظر می‌رسد شفاف سازی در  هر مورد از پروژه‌های ساختمانی و املاک از ابتدا تا انتهای چگونگی واگذاری و فروش همچنین معاوضه در گزارش‌های حسابرسی به صورت جداگانه و جامع بسیار ضرورت دارد.  
برهمین اساس بسیاری از کارشناسان خواستار انتشار نام و مشخصات خریداران و قیمت‌های فروش طبق قانون تجارت و اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی مسوولان این صندوق هستند تا شائبه رانت اقتصادی و امتیاز دهی به شخص یا اشخاصی خاص وجود نداشته باشد.
ازسویی دیگر مبلغ کل فروش املاک و زمین طبق صورت صفحه ۲۱ گزارش حسابرسی و بازرسی قانونی عملکرد وضعیت مالی صندوق و شرکت های گروه هلدینگ (تلفیقی) در سال ۱۳۹۸، بالغ بر حدود ۱۹۰۰۰ میلیارد تومان است و سرمایه گذاری در بخشی از املاک طبق صفحه ۴۴ ترازنامه تلفیقی صندوق مبلغ ۲۷۵ میلیارد تومان است که به نظر می‌رسد فاقد شرح و توضیح کافی باشد و شفاف به نظر نمی رسد.
این درحالی است که بسیاری از کارشناسان با اشاره بر اینکه به طور مثال مسوولان صندوق می‌بایست اعلام کنند آپارتمان‌های پردیسان به کارکنان کدام بخش از صنعت نفت واگذار شده متذکر شدند: مسوولان می‌بایست در جهت شفاف سازی بیشتر برای بازنشستگان این صندوق نسبت‌های سودآوری سرمایه‌گذاری را در بخش املاک و به ویژه شرکت مهندسی ساختمان صبا نفت اعلام ومنتشر نمایند.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/40467

کلیدواژه

شرکت های گروه هلدینگ

وضعیت مالی صندوق

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها