printlogo


مدیران پتروشیمی آپادانا پاسخ دهند!/ تبلیغات به چه قیمتی؟
مدیران پتروشیمی آپادانا پاسخ دهند!/ تبلیغات به چه قیمتی؟
کد خبر: 40187 تاریخ: 1399/12/2 07:55
دراین بین این سوال ایجاد می‌شود که در شرایطی که طبق آیین نامه معاملات هلدینگ خلیج فارس باید برای خرید تجهیزات مناقصه برگزار گردد علت امضای تفاهم نامه چه بوده است؟

نفتی ها /درحالیکه ۳ سال از بلاتکلیفی ۱۲۰ میلیون یورو پول ملی در جیب چینی ها و اروپائیها ناشی از خرید مبهم تجهیزات پتروشیمی آپادانا می‌گذرد این پتروشیمی در اقدامی قابل تامل با ۴ شرکت فعال و قدیمی در ساخت تجهیزات این صنعت در کیش حاضر می‌شود تا در یک نشست تبلیغاتی هلدینگ خلیج فارس در قالب نام نمایشگاه عکسی گرفته شود و خبر از بهره گیری این پتروشیمی از ساخت داخل و توانمندی داخلی داده شود!
دراین بین این سوال ایجاد می‌شود که در شرایطی که طبق آیین نامه معاملات هلدینگ خلیج فارس باید برای خرید تجهیزات مناقصه برگزار گردد علت امضای تفاهم نامه چه بوده است؟ برخی از کارشناسان در بدبینانه ترین حالت این امر را ناشی از سرپوش نهادن بر خریدهای خارج از روند آیین نامه معاملات این هلدینگ می‌دانند که باید مسوولان در خصوص این ابهام پاسخگو باشند. درعین حال سوال و نکته اساسی دیگر آنکه همواره خریدهای پتروشیمی آپادانا توسط شرکت پیدک صورت می‌گرفته و این سوال اینبار ایجاد شده که بنابر خبر منتشر شده ظاهرا مدیرعامل پتروشیمی آپادانا مستقیما اقدام به خرید کرده که در صورت صحت آن، این امر نیز با ابهامات فراوانی روبروست.
دراین بین همواره ابهام در خصوص خریدهای صورت گرفته دراین شرکت بسیار بوده است. هر چند که شرکت‌های داخلی نام برده شده دراین خبر از متخصص ترین شرکت‌های فعال دراین عرصه هستند و توانایی آنان ثابت گشته اما همین امر ابهام را بیشتر می‌کند که قطعا در صورت برگزاری مناقصه و پایبندی به آیین نامه داخلی هلدینگ این شرکت‌ها شانس بسیاری در برنده شدن این رقابت داشته اند اما با تمام این اوصاف دور زدن این قانون قابل تامل است.
نباید فراموش کرد در حال حاضر برخی از نهادهای نظارتی همچنان بر سر بحث خرید تجهیزات این شرکت از شرکت‌های اروپائی و چینی اماواگرهایی دارند که البته تحقیقات در خصوص آن ادامه دارد.
بنا بر این گزارش از اسفند سال ۱۳۹۶ تا تابستان سال ۱۳۹۷پیمانکار EPC پتروشیمی آپادانا اقدام به خرید تجهیزات مورد نیاز خود، از سه شرکت اروپائی می‌کند و چند ماه پس از آن پیش‌پرداخت‌های تعهد شده بالغ بر ۳۰ میلیون یورو به حساب شرکت‌های اروپائی مذکور واریز می‌گردد اما پس از شدت گرفتن تحریمهای خصمانه علیه ایران، این شرکت‌ها از تحویل تحهیزات به ایران خودداری و در نهایت تا کنون نیز مبلغ پیش پرداخت فوق به ایران بازگردانده نشده در حالیکه پیمانکار به سفارش و اصرار مسوولان پتروشیمی آپادانا و اضافه شدن الحاقیه به قرارداد فی مابین مبنی برنشستن برمیز مذاکره در زمانی مناسب بر سر تعیین و تکلیف مبالغ پرداختی به این شرکت‌ها باردیگر از سه شرکت چینی با همان نرخ تجهیز اروپائی تجهیزات خریداری می‌گردد. موضوعی که حدود۱۲۰ میلیون یورو پول ملی رادر جیب چینی‌ها و اروپائی‌ها کرده و نحوه خرید این تجهیزات را در هاله‌ای از ابهامات فرو برده است.
ازسویی دیگر، بسیاری از کارشناسان معتقدند امضای تفاهم نامه ساخت تجهیزات مذکور دراین مراسم نیاز به برگزاری مراسم و صرف هزینه های گزاف در کیش آنهم در شرایط کرونایی نداشته است.نکته ای که در عکس انتشار یافته ازاین مراسم نیز به شدت قابل تامل است آنکه هیچ یک از مدیران مذکور ماسک ندارند تا جاییکه این تصویررا در ذهن متواتر می‌سازد که در نمایشگاه صرفا تبلیغاتی برای هلدینگ خلیج فارس هیچیک از پروتکل‌های بهداشتی رعایت نگردیده و باید شاهد افزایش تعداد مبتلایان کرونایی در سطح مدیران هلدینگ خلیج فارس پس از این مراسم تبلیغاتی بود.
با اینحال اگرچه بسیاری از کارشناسان بر مراسم تبلیغاتی هلدینگ خلیج فارس در کیش با عنوان نمایشگاهی تاکید دارند و این خبر نیز ازاین قالب خارج نیست و درعین حال صرف نظر از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به نظر می‌رسد ابهاماتی در این خبر و نحوه واگذاری خرید این تجهیزات وجود دارد که شاید بد نباشد فراتر از بهره گیری تبلیغاتی و به خطر انداختن جان خود و دیگران برای جذابیت بیشتر این تبلیغات به این ابهامات پاسخ داده شود!

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

لینک مطلب: http://naftiha.ir/News/40187.html