printlogo


آدرس غلط وزیر نفت به جای حل بحران
آدرس غلط وزیر نفت به جای حل بحران
کد خبر: 40120 تاریخ: 1399/11/21 08:28
چندی پیش با بالا گرفتن انتقادات از وزارت نفت بر سر خاموش‌های اخیر، زنگنه دوباره بحث تشکیل وزارت انرژی را به میان کشید که چندان مورد موافقت وزیر نیرو قرار نگرفت.

نفتی ها /چندی پیش با بالا گرفتن انتقادات از وزارت نفت بر سر خاموش‌های اخیر، زنگنه دوباره بحث  تشکیل وزارت انرژی را به میان کشید که  چندان مورد موافقت وزیر نیرو قرار نگرفت.
در واقع مساله ادغام صنعت برق با وزارت نفت در ایران از سال های گذشته دائما مطرح بوده است و هر از گاهی، با بروز مشکلاتی که ریشه در هماهنگی بهینه وزارت نیرو و وزارت نفت دارد، از سوی برخی مدیران خسته از انتقاد و نمایندگان مجلس مورد تأکید قرار می گیرد اما با توجه به ظرفیت‌های دو وزارتخانه و ساختار آنها از گذشته، ادغام این دو شرایط سختی را به وجود خواهد آورد و معمولا بعد  از چند هفته دوباره مسکوت باقی می‌ماند.
از سویی موافقان می‌گویند دو وزارتخانه نفت و انرژی در بسیاری از موارد موازی کاری انجام می‌دهند به همین دلیل ادغام این دو وزارتخانه می‌تواند بهره‌وری را افزایش دهد اما از سویی دیگر بسیاری از  کارشناسان سالهاست با این موضوع مخالفند و معتقدند تا وقتی پای دولت نه تنها به عنوان یک نهاد حاکمتی بلکه حتی یک نهاد اجرایی سفت و محکم در میان باشد این ادغام هیچ نتیجه ای جز اتلاف وقتو انرژی و کاغدبازی نخواهد داشت و چیزی که در این میان مشخص است این است که  تا وقتی سیاست‌های مشخص‌ شده در طرح جامع انرژی وجود داشته باشد، هر ایده ای به بن‌بست خواهد رسید.
حالا این که  وزیر نفت در ماه‌های پایانی دولت، دوباره روی ایده ادغام وزارت نفت و وزارت نیرو دست گذاشته است می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که به گفته  بسیاری از کارشناسان،  یکی از آنها میتواند استتار ناکامی‌های وزارت نفت در ماه‌های اخیر باشد.
جالبتر اما اینجاست که وزیر فعلی نفت، که روزگاری وزیر نیرو هم بوده، از جمله افرادی بوده که در برابر ادغام این دو وزارتخانه مقاومت می‌کرده ولی امروز در یک چرخش بزرگ، بر این باور است که باید در این حوزه، تصمیم نهایی را گرفت و وزارت انرژی را تاسیس کرد.
اینکه وزیر نفت درماه‌های پایانی فعالیت خود، از لزوم ادغام می‌گوید، شاید ریشه در اتفاقاتی دارد که طی یک ماه گذشته برای کشور بحران آفریده است. ناتوانی وزارت نفت در تامین سوخت نیروگاه‌ها که منجر به خاموشی‌ها شده، اعتراضات زیادی را در برداشته است و به همین دلیل، بسیاری بر این باورند چنین ایده‌ای، تنها آدرس غلط دادن است.
نکته ای  که رضا اردکانیان وزیر انرژی چندی قبل در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به آن اشاره کرد و گفت: در فصل سرما وقتی به مشکل کمبود سوخت برخورد می‌کنیم، رفتن به سراغ چنین راه حل‌هایی بیشتر آدرس غلط دادن است، الان فرصتی فراهم شده تا توجه ما به موضوع مهم اصلاح مصرف انرژی در کشور جلب شود؛ بنابراین ما به عنوان مسئولان، مردم به عنوان مصرف‌کنندگان و رسانه در حوزه آگاهی بخشی، باید توجه ویژه‌ای به اصلاح مصرف انرژی داشته باشیم.

پست الکترونیکی نفتی‌ها به نشانی naftiha.ir@gmail.com برای دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها، انتقادها و شکایات شما به عنوان پل ارتباطی این پایگاه خبری – تحلیلی با شما مخاطبان عزیز، در دسترس قرار دارد که شما مخاطبین عزیز نفتی ها می‌توانید از این طریق با ما در ارتباط باشید.

 

لینک مطلب: http://naftiha.ir/News/40120.html