نفت / شناسه خبر: 5389 / تاریخ انتشار : 1398/1/27 10:40
|

جدایی روسیه از اوپک!/ اوپک پای سیاست کاهش تولید می‌ماند؟

وزیر دارایی روسیه گفت : روسیه در جنگ نفت با آمریکا ساکت نخواهد نشست حتی اگر به قیمت خروجش از اوپک باشد.

نفتی ها /روس‌ها این روزها بیشتر از قبل نسبت به سیاست‌های کاهش تولید اوپک معترضند آنها می‌گویند: در حالی که اوپک از آنها خواسته تا تولید نفت خود را پایین بیاورند، آمریکا همچنان تولید خود را افزایش می دهد و سهم خود را در بازار نفت بالا می برد و این در حالی است که تا پیش از این سهم بازار نفت متعلق به اعضای اوپک و سایر امضاکنندگان غیر اوپک قرارداد بود.
چندی قبل نیز وزارت دارایی امریکا اعلام کرد کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی، سبب شده روسیه به عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده جهان در این حوزه، در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۵، با کاهش ۱۰۰ میلیارد دلاری درآمدهای نفتی خود روبه‌رو شود
در واقع. این کشور بین نوامبر سال قبل تا ژانویه سال جاری با بحران جدی در تراز پرداخت‌ها روبه‌رو بود و کاهش قیمت‌ نفت در کنار فشار تحریم‌های بین‌المللی باعث کاهش ارزش پول این کشور در ابعاد وسیع شد. در واقع در بازه ژوئن ۲۰۱۴ تا سپتامبر ۲۰۱۵ روبل تا ۴۸.۵ درصد کاهش یافت و به تناسب نرخ تورم این کشور که در سال ۲۰۱۳ کمتر از ۷ درصد بود در این سال به بیشتر از ۱۳ درصد افزایش یافت.
در همین راستا آنتون سیلوانف، وزیر دارایی روسیه گفت: اوپک و روسیه احتمالا با آمریکا به خاطر سهم آن در بازار نفت می جنگند حتی اگر عاقبت آن بیرون رفتن از توافق اوپک و کاهش قیمت‌ نفت باشد و اگر این قرارداد کنار گذاشته شود، قیمت نفت کاهش می یابد و سرمایه‌گذاری‌های جدید کم می شوند و تولید آمریکا پایین تر می رود چون هزینه تولید برای نفت شیل گرانتر از تولید متعارف است
از سویی دیگر کارشناسان معتقدند در صورتی که روسیه به این جدایی تن دهد و اقدام به افزایش تولید نفت کنند این موضوع ممکن است قیمت نفت را تا ۴۰ دلار در هر بشکه کاهش دهد. بر این اساس هنوز مشخص نیست که چه تصمیمی از سوی مسئولان روسیه و اوپک در جلسه آتی اتخاذ خواهد شد.

وزیر دارایی روسیه نیز اعلام کرده است کاهش قیمت نفت می تواند تمام پروژه‌های نفتی روسیه را تحت الشعاع قرار دهد و بیشترین کشوری که از این کاهش قیمت نفع خواهد برد فقط ایالات متحده است.

البته باید گفت تاکنون هیچ گفت‌وگویی در این رابطه بین روسیه و اوپک صورت نگرفته است هرچند که به نظر می رسد برخی از کشورهای عضو اوپک به دنبال برهم زدن این توافق باشند حال باید دید سرانجام این رابطه پر تنش به کجا ختم خواهد شد.
 

OilPrice

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5389

کلیدواژه

وزیر دارایی روسیه

روسیه

روسیه عضو اوپک

جدایی روسیه از اوپک

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها