نفت / شناسه خبر: 5381 / تاریخ انتشار : 1398/1/26 14:52
|

"گاز پروم" به روزهای طلایی خود باز می‌گردد؟

منابع آگاه در حوزه گاز ترکمنستان از صادرات مجدد گاز توسط عشق آباد به روسیه خبر دادند.

نفتی ها /به دنبال سقوط تولیدات گاز طبیعی در میان اروپایی‌ها، شرکت گازپروم که قدرتمندترین بازوی صادرات گاز گازی روسیه است نیز پر توان تر از سال‌های قبل و بی توجه به همه مخالفت ها به تولید و ارسال گاز خود به اروپا ادامه داد.
و در حال حاضر صرف‌نظر از سال‌ها تلاش اتحادیه اروپا برای محدود کردن صادرات گاز طبیعی روسیه به اروپا و تنگ‌تر کردن بازار رقابتی برای آنها، روسیه امروز بیش از ۳۰ درصد گاز اتحادیه اروپا را تامین می‌کند.
شرکت گازپروم روسیه در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۹۰ میلیون متر مکعب گاز به کشورهای اتحادیه اروپا صادر کرد و بر اساس گزارش بلومبرگ گازپروم با این رقم توانست رکورد صادرات گاز به اروپا را از آن خود کند، همچنین پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۸ حدودا ۱۸۰ میلیون متر مکعب گاز توسط این شرکت به اروپا صادر شود که این عدد به تنهایی دومین رکورد را از آن روس‌ها خواهد کرد.
اما در این میان مشکلاتی نیزوجود داشت از  دخالت های آمریکا که بزرگترین رقیب این شرکت محسوب می‌شود تا مخالفت های داخلی برخی از  سیاستمدارن اروپایی همه و همه در پیشبرد اهداف این شرکت خلل ایجاد می‌کنند و گاهی این سنگ اندازی ها به کاهش تولید منجر می‌شد.
درهمین راستا بود که  در اوائل سال ۹۵ در پی تصمیم کاهش قابل ملاحظه میزان واردات گاز توسط شرکت «گازپروم» روسیه، ترکمنستان به این اقدام واکنش نشان داد و در برابر این حرکت و به دلیل عدم اجرای تعهدات گازپروم در زمینه نفت و گاز این شرکت را غیر قابل اعتماد عنوان کرد و نمایندگان ترکمن گاز در سال ۲۰۱۵ از گازپروم به دلیل عدم پرداخت هزینه‌ها برای صادرات گاز شکایت کردند و گازپروم در واکنش به این موضوع درخواست کاهش قیمت گاز را دادند.
و به دنبال این اختلاف و در ابتدای سال ۲۰۱۶ گازپروم همکاری با دولت ترکمنستان را متوقف کرد  و مذاکرات ۲ کشور در مورد صادرات گاز از فصل پاییز سال ۲۰۱۸ آغاز شد و شرکت‌های مذکور دعواهای قضایی خود را به دادگاه‌های بین‌المللی بردند  و گاز پروم هم  به سمت توسعه روابط خود با «ازبک نفت گاز» حرکت کرد.
اما اکنون منابع آگاه در حوزه گاز ترکمنستان از صادرات مجدد گاز توسط عشق آباد به روسیه خبر دادند، بر اساس این گزارش صادرات گاز تولید ترکمنستان از امروز آغاز می‌شود اما جزئیات درباره حجم و قیمت گاز در حال حاضر موجود نیست.
به نظر می‌رسد این توافق طی دیدار اخیر قربان قلی بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان با الکسی میلر رئیس شرکت گازپروم در تاریخ ۲۷ مارس سال جاری در شهر عشق آباد انجام شد.
در آن هنگام میلر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بین ۲ کشور ظرفیت بالای همکاری در در زمینه گاز وجود دارد و با توجه به این فرصت‌ها همکاری عشق آباد و گازپروم به زودی در چارچوب قراردادی قدیمی فعال خواهد شد.

 

OilPrice
 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5381

کلیدواژه

گاز پروم

صنعت گاز ایران

نفت و گاز روسیه

شرکت گازپروم روسیه

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها