نفت / شناسه خبر: 5232 / تاریخ انتشار : 1397/12/21 15:10
|

دست اوپک و آمریکا رو شد؟

بعد از این که دبیرکل اوپک گفت شرکت‌های شیل آمریکا از تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش نفت و افزایش قیمت آن سود برده اند، بسیاری از رسانه‌ها با مشکوک دانستن این سناریو به تحلیل آن پرداختند.

نفتی ها /محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک طی کنفرانس انرژی هوستون گفت شرکت‌های شیل آمریکا از تلاش‌های اوپک و متحدانش برای کاهش نفت و افزایش قیمت آن سود برده اند .
بارکیندو گفت که متعادل کردن بازار جهانی نفت در حال انجام است و تنظیم عرضه نفت در ۲۰۱۹ ادامه می‌یابد و به نظر می‌رسد اوپک فعلا عجله ای برای تغییر سیاست خود ندارد.
اما نکته ای  که در این میان مطرح است این است که، با محدود کردن عرضه نفت توسط اوپک و سیاست های جدیدش برای  کنترل قیمت نفت، تولید نفت شیل آمریکا خواهان بیشتری پیدا کرد و افزایش یافته  است؛ در واقع اوپک و متحدانش در اول ژانویه کاهش جدید تولید را آغاز کردند تا از عرضه بیش از حد نفت به بازار و فشار آوردن بر قیمت نفت جلوگیری کنند. آنها توافق کردند عرضه نفت را ۱.۲ میلیون بشکه در روز برای ۶ ماه کاهش دهند
حال آمارها نشان می‌دهند،آمریکا در حال حاضر با تولید بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز با پیشی از  روسیه و عربستان،  در حال تبدیل شدن  به بزرگترین تولید کننده نفت جهان است و عربستان و روسیه را پشت سر گذاشته است.
کارشناسان می‌گویند: اوپک در شرایط عجیبی قرار دارد و در حال حاضر سهم خود را از بازار کاهش داده و سهم جهانی آمریکا را بالا برده است. اوپک توانسته طی چند سال گذشته با تولید کنندگان مستقل نفت آمریکا گفتگو داشته باشد.
گفتنی است، اوپک و متحدانش از جمله روسیه در هفدهم و هجدهم آوریل در وین دیدار می‌کنند و نشست بعدی آنها در ۲۵ و ۲۶ ژوئن خواهد بود. منابع اخیرا اعلام کرده‌اند که محتمل ترین سناریو این است که کاهش تولید در ژوئن ادامه یابد ولی بیشتر بستگی به وسعت تحریم‌های آمریکا بر ایران و ونزوئلای عضو اوپک و همچنینی دست‌های پنهان احتمالی برای تصمیمات دارد،

RTnews

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5232

کلیدواژه

اوپک

دبیر کل سازمان اوپک

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها