نفت / شناسه خبر: 5223 / تاریخ انتشار : 1397/12/20 08:38
|

گزارش "نفتی‌ها" از این روزها منطقه پتروشیمی ماهشهر/ خانه نشینی کارگران در آستانه شب عید!

براساس آنچه که کارشناسان تخمین می‌زنند حدود ۵۰۰ نفر از کارگران فعال در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در آستانه نوروز ۹۸ خانه نشین شده اند.

نفتی ها /دراین بین کارشناسان علت بیکاری تعدادی از این کارگران را در تعطیلی برخی از پروژه های در دست اجرای برخی از مجتمع های پتروشیمی جستجو می‌کنند و برخی دیگر دلیل بیکاری تعداد قابل توجهی از این کارگران را در پایان تعمیرات اساسی تعدادی از مجتمع های پتروشیمی فعال دراین منطقه جویا می‌شوند. اگرچه دراین میان خداحافظی سازمان منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر با تعدادی از کارگران شاغل دراین مجموعه را نباید از خاطر برد.
براساس گزارش‌های ارسالی به "نفتی‌ها" در حال حاضر پتروشیمی بوعلی سینا با متوقف کردن پروژه شیرین سازی خود که بنابرآمارهای شفاهی ارائه شده حدود ۷۰ درصد پیشرفت را پشت سر گذاشته است، در آستانه نوروز ۹۰ نفر را خانه نشین کرده است.
این پروژه که در زمان مدیریت سابق این مجتمع در حال پیشرفت بوده است با آمدن مدیریت جدید متوقف شده که البته دلیل این امر در تصمیم این مدیریت در تجمیع پیمانکاران و سپردن کار تنها به یک پیمانکار جستجو می‌شود. هر چند که این امر از نظر کارشناسی منطقی به نظر می‌رسد اما ایراد کار زمانی مشهود خواهد شد که به ۹۰ کارگر فعال دراین پروژه وعده داده شده که با انتخاب پیمانکار جدید و آغاز مجدد فعالیت این افراد به کار گرفته خواهند شد و خانه شینی آنان موقت است. درحالیکه کارشناسان نسبت به این وعده ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند تنها در صورت گرفتن تعهد از پیمانکار جدید بر استخدام مجدد این کارگران می‌توان امیدوار به فعالیت مجدد آنان در این پروژه بود. چراکه هر پیمانکار قطعا نیروهای تحت الامر خود را بکار خواهد گرفت و بکار گرفتن نیروهای قدیمی شانس کمتری دارد.
با اینحال درحال حاضر ۹۰ کارگر این واحد مجتمع پتروشیمی منتظر آغاز فعالیت خود در بهار سال آینده هستند درحالیکه در خوشبینانه ترین حالت انتخاب یک پیمانکار واحد و آغاز مجدد اجرای این واحد به  بیش از سه ماه زمان نیاز خواهد داشت. بنابراین از هم اکنون مسوولان این مجتمع پتروشیمی برای جلوگیری از نارضایتی‌های کارگری در سال آینده باید به فکر تدبیری تازه باشند.
ازسویی دیگر انجام تعمیرات اساسی در مجتمع های پتروشیمی چون بندرامام خود به دلنگرانی‌های کارگری و افزایش تعداد کارگران خانه نشین در آستانه نوروز افزوده است. در حال حاضر پتروشیمی بندرامام که در پایان تعمیرات اساسی با تعداد چشمگیری از کارگران بکار گرفته شده برای این امر خداحافظی کرده  نقش تاثیرگذاری را در افزایش تعداد کارگران خانه نشینی امروز بازی کرده است. اگرچه روال اجرا شده کاملا منطقی و مرسوم است اما به اذعان کارشناسان افزایش زمان تعمیرات اساسی متاسفانه این ذهنیت را برای کارگران ایجاد کرده که می‌توانند بر استخدام خود دراین مجتمع حساب بازکنند که به دلیل پایان تعمیرات، مسوولان این مجتمع با این کارگران خداحافظی کرده اند.
بااینحال با اینکه خداحافظی صورت گرفته با این کارگران تماما براساس قوانین و رعایت اصول کارشناسی صورت گرفته است اما این روزها به ایجاد نگرانی در میان کارگران فعال دراین منطقه دامن زده است. چراکه همزمان شدن اینگونه تصمیم‌ها در یک منطقه می‌تواند ناامنی شغلی را آنهم در آستانه سال جدید افزایش دهد. قطعا رقم خانه نشین شدن حدود ۵۰۰ کارگر فعال در منطقه پتروشیمی ماهشهر در آستانه شب عید آنچنان تاثیرگذار و نگران کننده خواهد بود که توصیه شود مسوولان این منطقه بالاخص مدیران مجتمع های پتروشیمی برای خانه نشین کردن کارگران با دقت نظر بیشتری گام بردارند. چراکه در شرایط اقتصادی امروز خداحافظی با هر کارگر برابر با افزایش فشارهای مالی دست کم یک خانواده ۴ نفره همراه خواهد بود که این خود آمار ۵۰۰ نفری را بیش از این رقم بزرگ و نگران کننده جلوه خواهد داد. ضمن آنکه نباید فراموش کرد ارائه وعده هایی چون بکارگیری مجدد کارگران در یک پروژه  وعده سنگینی است که تنها در صورت اعتقاد به تحقق آن باید داده شود. چراکه در غیراینصورت این وعده ها می‌تواند بحران زا باشد!

اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5223

کلیدواژه

تعدیل کارگران ماهشهر

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها