نفت / شناسه خبر: 5051 / تاریخ انتشار : 1397/11/24 18:26
|

رفتار تبعیض‌آمیز در جذب نیروهای بومی پتروشیمی شازند اصلاح شود

نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی گفت: در جذب نیروهای بومی پتروشیمی شازند محدوده استان مرکزی لحاظ شود.

نفتی ها /علی اکبر کریمی، با اشاره به اتفاقاتی که در حاشیه برگزاری آزمون استخدامی شرکت پتروشیمی شازند به وقوع پیوسته است، اظهار کرد: متأسفانه یک رفتار تبعیض‌آمیز در آزمون استخدامی این شرکت بوقوع پیوست که لازم است در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به اصلاح آن اقدام کرد.

وی در تشریح جزئیات این موضوع گفت: با وجود اینکه در آگهی اولیه این استخدام شرط بومی بودن به سکونت در تمامی نقاط استان مرکزی تسری داشت اما پیگیری‌های بعدی با دخالت فرماندار شازند اتفاق افتاد و گزارشات دریافتی حاکی از فشار، تهدید و تحمیلی بود که به مدیریت این شرکت وارد شد تا صرفاً متقاضیان شهرستان شازند مجاز به شرکت در آزمون استخدامی شرکت باشند.

وی ادامه داد: در نتیجه این اقدام تبعیض آمیز حتی متقاضیانی که از شهرستان اراک ثبت نام کرده و وجه شرکت در آزمون را پرداخته بودند از حضور در این آزمون منع شدند و اعلام شده است که کلیه مشاغل مربوط به پشتیبانی و خدماتی با تحصیلات دیپلم و زیردیپلم صرفاً به افراد ساکن در شهرستان شازند اختصاص پیدا می‌کند و صرفاً متقاضیان شازندی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند که این یک تبعیض آشکار است و متأسفانه گلایه‌های زیادی در این خصوص به اینجانب منعکس شد.

نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با عنایت به قرار گرفتن شرکت پتروشیمی شازند در استان مرکزی و به لحاظ حجم فعالیت و ارتباطات گسترده این صنعت بزرگ لازم است برای جذب و بکارگیری نیروهای بومی به جای نگاه تعیین سرانه شهرستانی، محدوده استان مرکزی در نظر گرفته شود.

وی افزود: دخالت مسئولین شهرستانی بویژه فرماندار در روند و شیوه جذب افراد واجد شرایط در شرکت پتروشیمی وجاهت قانونی و عرفی نداشته و علاوه بر تشدید تعصبات ناسیونالیستی باعث ایجاد فضای نامطلوب ذهنی و بدبینی در بین شهروندان استان مرکزی بویژه مردم شهرستان‌های اراک و شازند شده است.

کریمی ادامه داد: از تاریخ اعلام شرایط بومی بودن در آگهی آزمون فوق و در پی حذف متقاضیان اراکی استخدام در مشاغل مربوط به مدارک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم و اختصاصی اعلام کردن جذب و پذیرش برای متقاضیان شهرستان شازند، حجم گسترده شکایات و اعتراضات مردم اعم از کتبی و شفاهی و تلفنی از سوی جوانان جویای کار به اینجانب و دفتر بنده سرازیر شده و هیچ پاسخ قانع کننده‌ای برای توجیه شرایط به وجود آمده به این افراد قابل ارائه نیست.

وی تصریح کرد: اینجانب خود را ملزم به پیگیری جدی برای رفع این مشکل در هر سطحی در استان و کشور می‌دانم و به عنوان نماینده مردم بابت تخلفی که اتفاق افتاده باشد با هر مقامی چه در سطح استانی و یا ملی که چنین اقدامی را کرده باشد برخورد قانونی انجام داده و این موضوع را از طریق مراجع ذیربط پیگیری خواهم کرد.

کریمی در ادامه گفت: در خصوص آزمون‌های مشابه نظیر آزمون پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند نیز در سال گذشته این اتفاق تکرار شده است که با ورود جدی اینجانب و دیگر نماینده حوزه انتخابیه این موضوع متوقف و منجر به لغو آزمون شد. با وجود پیگیری‌هایی که در گذشته برای جلوگیری از بوجود آمدن اتفاقات این چنینی صورت گرفت، متأسفانه شاهد تکرار آن هستیم که امید است با ورود جدی استاندار از روال تبعیض آمیزی که در این آزمون صورت گرفته است جلوگیری به عمل آید و به گونه‌ای این وضعیت اصلاح شود که همه متقاضیان بتوانند به صورت عادلانه با یکدیگر رقابت کنند و هرکس که بر اساس شرایط و ضوابط شایسته‌تر است بتواند شغل مناسب خود را انتخاب کند.

وی گفت: در صورتی که فرصت کافی برای اصلاح وضعیت به وجود آمده نباشد لازم است با لغو یا به تعویق انداختن آزمون، شرایط به گونه‌ای مهیا شود که حقوق افراد جویای کار در شهرستان اراک و سایر نقاط استان مرکزی تضییع نشود.

وی با اشاره به ارسال نامه‌ای خطاب به استاندار مرکزی برای اصلاح وضعیت بوجود آمده و جلوگیری از تضییع و اجحاف ایجاد شده، تصریح کرد: از استاندار مرکزی انتظار می‌رود با توجه به حساسیت مردم بویژه جوانان جویای کار در شهرستان اراک و سایر شهرهای استان مرکزی مانع از بروز این نوع رفتارها در سطح استان شوند و در خصوص این آزمون به سرعت ورود کرده و به طور جد پیگیری کنند.

نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی از استاندار مرکزی خواست به منظور جلوگیری از هرگونه تنش و برخوردهای قهری و بروز نارضایتی عمومی در سطح استان بویژه در شهرستان اراک در این خصوص تدابیر لازم اندیشیده شود تا با فوریت و قبل از برگزاری آزمون یاد شده نسبت به اصلاح روند ایجاد شده اقدام و در غیر این صورت نسبت به لغو آزمون فوق و یا تعویق آن با انجام اصلاحات و رفع تبعیض بوجود آمده، اقدام شود.

منبع:ایسنا

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/5051

کلیدواژه

جذب نیروهای بومی پتروشیمی شازند

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها