نفت / شناسه خبر: 27950 / تاریخ انتشار : 1398/12/12 15:00
|

بنزین عیدانه تصمیم ساز تدارم عصر کرونایی/سرانجام یک تصمیم!

مخالفان سهیمه عیدانه بنزین معتقدند، این سهمیه می‌تواند علاوه بر بار مالی برای کشور، جان مردم را نیز تهدید کند.

نفتی ها /بعد از کش و قوس‌های فراوان  سرانجام اعلام شد،  در ایام تعطیلات نوروز به ازای هر کارت سوخت ۱۲۰ لیتر بنزین اختصاص خواهد یافت و این ۱۲۰ لیتر سهمیه علاوه بر سهمیه معمول تخصیص ۶۰ لیتر به‌صورت ماهانه است؛ یعنی مجموعا برای تعطیلات نوروزی ۱۸۰ لیتر به هر کارت سوخت اختصاص می‌یابد.

این در حالی است که محمدرضا رضایی‌کوچی- عضو کمیسیون تلفیق بودجه لایحه سال ۹۹ کل کشور در نشست صبح روز گذشته این کمیسیون که با محور بررسی سهمیه‌بندی‌ بنزین در طول ایام نوروز برگزار شده بود، اعلام کرد زمان شارژ و تخصیص بنزین سهمیه نوروزی  به دلیل شیوع ویروس کرونا هنوز نامعلوم است.

در واقع بحث بنزین نوروزی بعد از آغاز دوباره سهمیه‌بندی بنزین از آبان ماه سال‌جاری داغ شد و  گذشته از تردیدها و هزینه‌های مالی که چنین طرحی به همراه دارد، به‌نظر می‎رسد در شرایطی که نگرانی از شیوع ویروس کرونا در کشور اوج گرفته، بنزین سفر موضوعیت خود را از دست داده باشد. چراکه این نگرانی مطرح است که اجرای چنین طرحی به شیوع ویروس کرونا کمک و با جان مردم بازی کند.

مخالفان این ظرح معتقدند، موضوع سهمیه بنزین سفر که می‎تواند مشوقی برای افزایش ترددها در تعطیلات نوروز باشد؛ در شرایطی که کشور ابتدا به دلیل تحریم‎های آمریکا و کاهش درآمدهای نفتی و در ادامه شیوع ویروس کرونا و افزایش هزینه‌های جاری با شرایط ویژه‌ای مواجه است، طرحی در دست اجرا است که براساس آن ۱۲۰ لیتر بنزین سهمیه‌ای به دارندگان خودروی شخصی اختصاص یابد. چنین اقدامی درحالی‌که به کاهش منابع مالی کشور منجر خواهد شد، با تشویق عموم مردم به سفر در شرایطی که کشور در تقلا برای کنترل شیوع ویروس کرونا است می‌تواند تهدید جانی بزرگی نیز ایجاد کند.

افزون بر این به گفته جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، در خوش‌بینانه‌ترین حالت تا شب عید و در بدبینانه‌ترین حالت تا خرداد کشور درگیر ویروس کرونا خواهد بود. مسوولان وزارت بهداشت بر این باورند که هرگونه اقدامی که منجر به کاهش تعداد ترددهای درون‌شهری و برون‌شهری شود به گذر سریع‌تر کشور از این بحران و کاهش تعداد قربانیان کمک می‌کند.

دولت و مجموعه وزارت بهداشت نیز در کنار بسیاری از شهروندان، در روزهای اخیر بارها نسبت به سفر برخی افراد به نواحی شمالی کشور به‌دنبال تعطیلی مدارس انتقادات شدیدی مطرح کردند و مسافرت را موجب سرعت گرفتن شیوع ویروس کرونا دانستند. در چنین شرایطی بسیاری از نظرسنجی‎ها نیز نشان می‌دهد نگرانی از شیوع این ویروس بسیاری از مردم را از سفرهای نوروزی منصرف کرده است. بنابراین اختصاص بنزین سهمیه نوروزی این بار حتی ممکن است رضایت عمومی از عملکرد دولت و مجلس را نیز به همراه نداشته باشد.

چرا که حتی اگر آن‌طور که معاون وزیر بهداشت اعلام کرده در خوش‌بینانه‌ترین حالت کشور بتواند به کنترل شیوع این ویروس تا نوروز دست یابد، افزایش مسافرت‌ها با اختصاص بنزین ویژه نوروز می‌تواند به بازگشت بحران و گسترش شیوع ویروس کرونا منجر شود. توجه به تجربه چین در این خصوص می‎تواند آگاهی بخش باشد. شیوع ویروس کرونا در این کشور نیز همزمان با تعطیلات سال نوی چینی آغاز شد. درحالی‌که ۲۶ مورد مرگ در اثر ابتلا به این ویروس گزارش شده بود، دولت چین با قرنطینه کردن شهرها و اعمال محدودیت‌ برای ترددهای درون و بیرون شهری تعداد مسافرت‌های سال نو را به شکل چشم‌گیری کاهش داد. یکی از عوامل کاهش حداقل ۴ میلیون بشکه از مصرف روزانه نفت‌خام این کشور، کاهش ترددها در روزهای سال نو بود.

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/27950

کلیدواژه

کرونا

بنزین عیدانه

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها