نفت / شناسه خبر: 16320 / تاریخ انتشار : 1398/5/23 08:15
|

مخاطبین نفتی‌ها: ورود بنزین به بورس کارشناسی نشده

برای اولین بار بنزین در بورس عرضه شد، اما باید دید آیا این عرضه می‌تواند باعث پویایی هر چه بیشتر پالایشگاه‌ها، افزایش صادارت و درآمدزایی شود؟ نگاه شما در رابطه با این عرضه چیست؟

نفتی ها /چندی قبل و پیش از آغاز اولین عرضه بنزین در بورس شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه بین ایران و عراق در جمع خبرنگاران گفته بود: وقتی بورس انرژی می‌تواند نفت کوره و نفت خام را عرضه کند برای عرضه سایر فراورده‌های نفتی نیز آمادگی کامل دارد و بنزین از نظر ما معاملاتش به لحاظ فنی هیچ تفاوتی با سایر محصولات انرژی مثل نفت خام یا نفت کوره ندارد و ما میتوانیم بنزین را هم در بورس بفروشیم .
همین نکته چند روز بعد به آغاز عرضه اولین نوبت بنزبن در بورس ختم شد که سر و صدای زیادی به پا کرد.
اما آیا همین نکته که ما مبتوانیم مانند نفت کوره و نفت خام بنزینی را که هنوز  تکلیف نوع عرضه اش در خود کشور کامل مشخص نشده و در آستانه تغییر قیمت و تغییر نوع عرضه است را در بورس عرضه کنیم و امیدوار به صادارات آن باشیم؟
سوال بعدی این است که در صورتی که هنوز مشکلات عرضه نفت در بورس مرتفع نشده چکونه این حجم از امیدواری نسبت به عرضه موفق یک محصول جدید وجود دارد؟ قطعا خردیداری که هنوز نمی‌تواند نفت را از  طریق بورس به راحتی خردیداری کند در خرید بنزنی هم با مشکلات  مختلفی مواجه خواهد شد.
در همین راستا سایت تحلیلی خبری نفتی‌ها در نظرسنجی هفته گذشته خود از  مخاطبینش خواست تا نظر خود را در رابطه با بورسی شدن بنزین و تاثیرگذاری آن در  افزایش صادرات این فرآورده بگویند و در ادامه از آنها پرسید آیا از نگاه آنها ورود بنزین به بورس تا چه اندازه کارشناسی شده و تاثیرگذار در امر افزایش صادرات این فراورده خواهد بود ؟
نتیجه اما قدری تامل بر انگیز بود، بیش از  ۸۴ درصد در این عقیده بودند که این قضیه به هیچ عنوان کارشناسی نشده است و نکته جالبتر این که در میان این تعداد از مخاطبین و شرکت کنندگان در نظرسنجی هیچ کدام معتقد نبودند که کارشناسی ای صورت گرفته  است و آمار این گزینه صفر درصد بوده است.

 
شما مخاطبین عزیز میتوانید همچنان در این نظرسنجی شرکت کنید. برای شرکت در این نظرسنجی اینجا کلیک کنید.


 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16320

کلیدواژه

عرضه بنزین در بورس

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها