نفت / شناسه خبر: 16206 / تاریخ انتشار : 1398/5/7 14:33
|

چرا شرکت‌های پتروشیمی عربی متضرر شدند؟

علی رغم انتظار کارشناسان، رئیس سابک از کاهش سود خالص این شرکت در نیمه اول سال جاری خبر داد؛ اما علت این کاهش تولید چیست؟

نفتی ها /روز گذشته رئیس شرکت صنایع پتروشیمی 'سابک' عربستان طی بیانیه ای از کاهش ۵۴.۷ درصدی سود خالص این شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد؛ در ادامه این خبر این شرکت همچنین اعلام کرد که سود خالص آن در نیمه اول سال جاری به  ۵.۵۲ میلیارد ریال معادل (۱.۴۷ میلیارد دلار) کاهش یافته است.

این در حالی است که، سود این شرکت که بزرگترین شرکت سهامی عام در میان کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس است، به نسبت همین محدوده زمانی در سال ۲۰۱۸  به ۱۲.۲ میلیارد ریال معادل ۳.۲۶ میلیارد دلار رسیده بود.

اما نکته ای که در این میان وجود دارد، چرایی این کاهش تولید است، کارشناسان می‌گویند یکی از دلایل کاهش سود این شرکت عربستانی، کاهش قیمت فروش فرآورده های نفتی در جهان عنوان شده است.زیرا این شرکت پیشتر اعلام کرده بود که قیمت محصولات پتروشیمی اش تحت تاثیر کاهش شدید بهای جهانی نفت خام، کاهش خواهد یافت

از سویی دیگر صادرات نفت خام عرستان نیز این روزها با کاهش شدیدی مواجه بوده؛ و این در حالی است که باآغاز  تحریم‌های نفتی جدید ایران بسیاری بر این باور بودند که عربستان در طی جایگزینی نفت تحریم شده ایرانی با افزایش تولید و سود بیشتر مواجه خواهد شد.

طبق گزارش های رسمی که در تیرماه گذشته منتشر شده است، نشان داد که صادرات نفت خام عربستان به پایین ترین میزان خود از اکتبر ۲۰۱۷ (مهرماه/ آبان) ۹۶ رسیده است.

اکنون عربستان با خطر کسری بودجه خود روبروست. این کشور اگرچه قیمت نفت را در بودجه سال ۲۰۱۹ اعلام نکرده اما برآوردها از بودجه این کشور نشان می‌دهد و این در شرایطی است که نفت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حتی به بالای ۸۰ دلار نیز نرفته و در بهترین حالت چند روزی را روی ۷۵ دلار جا خوش کرده بود.

دلیل بعدی این کاهش تولید اما می‌تواند مربوط به بدقولی سایر رقبای عرب ها در زمینه تولید و صادرات انرژی باشد.پیش از این نیز وزیر انرژی عربستان اعلام کرده بود  آرمکو و سابک برای سرمایه گذاری در ساخت یک مجتمع پتروشیمی در روسیه آماده هستند، اما ظاهراً تا به امروز این امر محقق نشده است.

 

Bloomberg

 

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/16206

کلیدواژه

سابک عربستان

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها