نفت / شناسه خبر: 15849 / تاریخ انتشار : 1398/3/28 07:49
|

وقتی زنگنه عکس اظهاراتش عمل می‌کند/ سودجویی مدیران ناتوان پتروشیمی از واژه "تحریم" تمام می‌شود؟

در حالی‌که بسیاری از مدیران ناکارآمد صنعت پتروشیمی این روزها از تحریم به نفع مدیریت ضعیف خود بهره برده اند و تاکید دارند که کاهش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی به دلیل تحریم‌های ناعادلانه صورت گرفته

نفتی ها /در حالی‌که بسیاری از مدیران ناکارآمد صنعت پتروشیمی این روزها از تحریم به نفع مدیریت ضعیف خود بهره برده اند و تاکید دارند که کاهش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی به دلیل تحریم‌های ناعادلانه صورت گرفته بررسی اظهارات زنگنه در اواسط بهمن ماه سال ۱۳۹۳ در سالگرد پنجاه سالگی تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی تمام این اظهارات را نقض می‌کند!
بیژن نامدار زنگنه درست یکسال و نیم پس از حضورش بر مسند مدیریت وزارت نفت دولت یازدهم در پشت تریبون مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جمع مدیران ارشد این صنعت قرار گرفت و تاکید کرد:" من معتقدم بی‌تدبیری باعث عدم توسعه صنعت پتروشیمی شد نه تحریم‌ها. در هشت سال گذشته(دولت احمدی نژاد) عزم و فرمانده وجود نداشت."حدود پنج سال از این اظهارات زنگنه می‌گذرد اینبار نیز در دوره مدیریت این وزیر بار دیگر صنعت پتروشیمی مورد فشار دشمنان قرار گرفته است اما آنچه امروز مورد سوال است اینکه امروز با تدبیر زنگنه و یارانش اوضاع صنعت پتروشیمی دراین شرایط به چگونه است؟
بنابر آمارهای موجود، تنها در هلدینگ خلیج فارس  طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ شاهد کاهش ۱۱۷۸ هزار تنی در تولید هستیم. این آمار نشان می‌دهد تولید در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، شش درصد کاهش داشته است. پتروشیمی نوری ۱۰ درصد، پتروشیمی بندرامام ۱۰درصد، پتروشیمی بوعلی ۱۷درصد، پتروشیمی خوزستان ۱۶ درصد، پتروشیمی پارس هشت درصد، پتروشیمی آریاساسول هشت درصد، پتروشیمی مهر ۱۶ درصد و پتروشیمی ایلام ۱۴درصد کاهش تولید داشته‌اند.
همچنین کاهش فروش ۲۱۹۳ هزار تنی در سال ۹۷ باعث حذف درآمد ۱.۵ میلیارد دلاری شده است. این درحالی است که بخش زیادی از کاهش تولید این شرکت به پیش از آغاز تحریم‌های صنعت پتروشیمی در آبان سال گذشته بر می‌گردد. عملکرد ضعیف هلدینگ خلیج فارس اما این روزها به نوعی با نام تحریم گره خورده است تا جاییکه وقتی سخن از کاهش تولید و صادرات به میان می‌آید از تحریم گفته می‌شود و ضررهای ناشی از آن! در بخش فروش و صادرات نیز این روزها ناکارآمدی مدیران به شدت با نام تحریم گره خورده که اگر اظهارات زنگنه در سال ۹۳ واقعی باشد و پای سیاسی کاری‌های مرسوم مدیران دولت بعد نسبت به دولت قبل در میان نباشد اینبار نیز وزیر نفت باید به میدان بیاید و دلیل کاهش تولید و صادرات را در ناکارآمدی و ناتوانی مدیرانی جستجو کند که قطعا برکناری آنان در هر لحظه می‌تواند از زیان‌های میلیونی کشور جلوگیری کند!
 

اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/15849

کلیدواژه

تحریم

تحریمهای پتروشیمی علیه ایران

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها