نفت / شناسه خبر: 15832 / تاریخ انتشار : 1398/3/27 07:13
|

وزیرنفت از کجا راه را اشتباه رفت؟

نه واژه "اعتماد دارد" نه واژه "باور دارد" هیچکدام برای تایید زنگنه توسط روحانی استفاده نمی‌شود. چراکه ربیعی سخنگوی دولت ترجیح می‌دهد نگاه روحانی به این وزیر کابینه اش را در قابل رئیس جمهور به...

نفتی ها /نه واژه "اعتماد دارد" نه واژه "باور دارد" هیچکدام برای تایید زنگنه توسط روحانی استفاده نمی‌شود. چراکه ربیعی سخنگوی دولت ترجیح می‌دهد نگاه روحانی به این وزیر کابینه اش را در قالب رئیس جمهور به وزیر نفت اش"اعتقاد دارد" نشان دهد!با اینحال کمتر روزی است که شایعه برکناری زنگنه از سوی برخی از بهارستانی‌ها منتشر نگردد و از سویی دیگر بهارستانی‌های دیگر از استیضاح وی نگویند! اما واقعا زنگنه کجای راه را با مجلس نشینان اشتباه رفته است که امروز برخی از استیضاح او  و برخی دیگر از برکناری اش می‌گویند!

روزی که بیژن نامدار زنگنه در اثنای دفاع از برنامه‌های خود برای گرفتن رای اعتماد با هیجانی وصف ناشدنی استخدام نمایندگان مجلس را راهکاری برای جلوگیری از فساد نامید هیچکس متوجه تذکرات مخالفان  این صحبت خطرناک وزیر پیشنهادی نفت نشد. زیرا فریادهای شوق آلود احسنت احسنت گفتن‌های موافقان صحبت‌های آن روز زنگنه چنان بلند بود که کمتر صدای دیگری شنیده می‌شد.

این درحالی است که برآورد برخی از کارشناسان از عملکرد زنگنه آن است که آنچه تا کنون وزیرنفت برای تثبیت وزارت خود به ویژه همراه ساختن نمایندگان مجلس و سکوت در مقابل خرابکاری‌های شاگردان معاون شده اش به کار گرفت،بدون تردید ابتدائی‌ترین طوفانی بود که کاشت آن آغاز شده بود. درهمین راستا برخی از کارشناسان تاکید دارند: اگر کسی تمام امتیازات ویژه ای که وزیر نفت تقدیم برخی از نمایندگان مجلس نموده را بشمارد متوجه خواهد شد الطاف وزیر نفت ارزش هر حمایتی را دارد. گواه این ادعا آن است که وقتی با چراغ سبز شیخ الوزراء یک طرح بلاتکلیف مانده 13 ساله از  هلدینگ باختر به حیات خلوتی به نام هلدینگ خلیج فارس منتقل می‌شود وی شخصا برای کلنگ زنی این طرح کاغذی نماینده اندیمشک و رئیس کمیسیون انرژی را همراهی می‌کند. بنابراین باید شک نداشت که باد کاشته شده از سوی نفت در حال ریشه گرفتن، رشد کردن و طوفان شدن است. گواه این ادعا را می‌توان دراین نکته نیز جویا شد آنزمان که نماینده سنقر در مراسم کلنگ زنی پتروشیمی سنقر اظهار می‌کند " وزیر نفت برای اجرای این طرح سنگ تمام گذاشته است" ساده ترین کارشناسان هم می‌دانند طوفان آغاز شده است.

به راستی وقتی هر منطقه ای از کشور حسب میزان قدرت و اختیار نماینده شهر خود می‌تواند امتیاز ویژه ای از وزیر نفتی که هر روز خود را تنهاتر می‌بیند، بگیرد خیلی غیرمنطقی است. دراین بین  اگر انتظار داشته باشیم نماینده شهری که هاب اصلی پتروشیمی کشور است بیکار مانده، نظاره‌گر نشستن سایر دوستان و همکاران خود بر سرِ سفره نفت باشد کمی عجیب به نظر می‌رسد.

اینها تماما بادهایی است که زنگنه با اعتقاد به اینکه وزارت نفت مثل خانه خان است و درب خانه خان هرگز نباید بسته باشد مدت‌هاست نه با پول نفت که با قدرت جادوئی نفت در مجلس کاشته شده است. لذا باید گفت جای تعجب دارد که مجموعه نفت چرا از طوفان به پا خواسته در مراسم تودیع و معارفه ای که مدیر دست نشانده وزیر در هلدینگ خلیج فارس تدارک دیده بود ناراحت شده اند. چه بسا که شاید این انتصاب هم در پی سفارش یکی از مسئولین به زنگنه و دستور وی بوده باشد.

اگر بخواهیم سایر اقدام‌های زنگنه و الطاف صورت گرفته در جذب بستگان و افراد معرفی شده توسط نمایندگان در زیرمجموعه های نفت از جمله پالایش و پخش، گاز را اضافه کنیم خواهیم دید طوفان درو شده در ماهشهر کمی دیرتر از موعد هم برخاسته است.

اختصاصی

لینک کوتاه

http://naftiha.ir/15832

کلیدواژه

زنگنه

زوحانی

اخبار مرتبط

ارسال نظرات

captcha
آخبرین اخبار
پربیننده ترین ها